3 nen a Gumi

Tytuł: 3 nen a Gumi/3 nen a Kumi: Ima kara mina-san wa, Hitojichi desu/3年A組-今から皆さんは、人質です

Produkcja: Japonia

Gatunek: Psychologiczne, Kryminał

Czas trwania: 1 sezon

Opis

Dziesięć dni przed zakończeniem roku szkolnego wychowawca Hiiragi zbiera wszystkich swoich 29 uczniów i oznajmia, iż od teraz są jego zakładnikami.

Gdzie obejrzeć

Napisy PL: https://www.dramaqueen.pl/drama/japonska/3-nen-a-gumi/

Ocena: 7/10

Od teraz, proszę państwa, jesteście moimi zakładnikami

Fabuła

Hiiragi Ibuki (Masaki Suda) pracuje jako nauczyciel sztuki w Liceum Kaio i od niedawna przypadł dla niego nowy obowiązek, został wychowawcą klasy 3A. 10 dni przed zakończeniem roku szkolnego zbiera swoich wszystkich 29 uczniów w klasie i oznajmia, że od teraz stali się jego zakładnikami.

Ibuki na ostatnich zajęciach porusza temat śmierci sprzed kilku miesięcy jednej z uczennic klasy 3A, utalentowanej pływaczki imieniem Kageyama Reina. W rolę Reiny wcieliła się Moka Kamishiraishi, młodsza i mniej popularna od swojej siostry Mone. Hiiragi poszukuje odpowiedzi odnośnie tamtego strasznego wydarzenia. W jaki sposób zginęła Reina? Czy było to samobójstwo, a może ktoś pomógł popularnej dziewczynie odebrać jej życie? Czy ktoś z klasy 3A jest winny? Zajęcia Ibuki’ego zakończą się, gdy prawda ujrzy światło dzienne.

Let’s think!

Fabuła momentami przypomina japoński hit, jakim bezapelacyjnie jest Kokuhaku (https://azjatyckiekino.pl/kokuhaku/), lecz im bliżej poznajemy bohaterów oraz treść serialu dostrzegamy tylko kilka podobieństw. Zamknięcie uczniów w sali przez nauczyciela i próby wyłonienia spośród wychowanków tego kto jest winny śmierci.

Let’s think – słowa wypowiadane w każdym odcinku przez Hiiragi’ego stają się czymś absurdalnym, niedorzecznym i dziwnym; mającym sens, a zarazem są pewnego rodzaju zagadką. Ekscentryczny nauczyciel chce poprzez nie zmusić uczniów do myślenia i wzbudza nimi również presję. Niepewność i frustracja ze strony uczniów 3A zaczyna odkrywać stopniowo ścieżkę prowadzącą do zabójcy, a jednocześnie poznajemy historie poszczególnych bohaterów.

Chcielibyście mieć takiego nauczyciela? Oczywiście, że TAK 😀

Minusy

Zacznę może od minusów, przez które o mały włos nie zaprzestałam oglądać tego serialu. Mianowicie zgrozą tej produkcji są pierwsze cztery odcinki. Tempo narzucone przez twórców jest naprawdę trudne. Można je kolokwialnie ująć jako ciężkie, ponieważ popada w pewien schemat. Pytanie, czas na odpowiedź, a następnie szansa na wykazanie się. Odpowiesz prawidłowo – nikt nie zginie, odpowiesz źle… – ginie jedna lub więcej osób. Pomimo, iż jestem wielką fanką połączenia psychologii wraz z kryminałem to w tym przypadku pierwsze cztery odcinki były męczące. Zagadki nie były na tyle trudne, aby się nad nimi głowić dłużej niż dziesięć minut i to właśnie w nich dostrzegłam asa w rękawie tej dramy. Japończycy umiejętnie potrafią obrócić mierność w prawdziwe arcydzieło. Wiedziałam, że mierzę się z japońskim serialem i czekałam tylko na moment, w którym rozpocznie się prawdziwa gra.

Plusy

Tak oto piąty odcinek, a po nim aż do samego finału akcja toczy się przemyślanym i odpowiednim tempem, czego zdecydowanie zabrakło na początku. Jest wiele momentów, w których spotykamy się z niedopowiedzeniem, urywanymi scenami i to nie zniechęca, a podsyca rosnącą ciekawość. Zaczynamy łączyć fakty i czuć się jak jeden z uczniów klasy 3A. Zostajemy zakładnikami i staramy się na własną rękę wydostać z tej pułapki, i zrozumieć działania Hiiragi’ego. Serial zmienia swoich widzów i otwiera im oczy na najprostsze sprawy. To właśnie, bowiem prostota jest najtrudniejsza do pojęcia.

Masaki bryluje

Masaki Suda przeszedł tutaj samego siebie. Serial utwierdza jak ten aktor i muzyk jest wszechstronny. Jak kameleon – tak określiłam go w recenzji filmu Oboreru Knife (https://azjatyckiekino.pl/oboreru-knife/). Niezwykły talent, jego ekspresja i przygotowanie do roli powalają, a jego wyraz twarzy nie zdradza prawdziwych zamiarów jego postaci. Genialna rola, która przyćmiewa nieudanie wykreowanych pozostałych nauczycieli. W pokoju nauczycielskim dostrzeglibyśmy tylko jedną postać, a mianowicie Ibuki’ego. Jeśli zaś chodzi o wychowanków Hiiragi’ego to z początku sceptycznie do nich podchodziłam. Byli bez wyrazu, ale ten obraz zmienia się wraz z przełomowym piątym odcinkiem. Każdy ma swoją osobowość, własny sposób myślenia i podejmowania decyzji. Bierze również na barki konsekwencje własnych czynów.

Czy polecam?

Serial jest godny polecenia, ponieważ ukazuje bardzo poważny problem społeczny, jaki możemy zaobserwować nie tylko w Japonii, ale w każdym kraju na świecie. Charyzmatyczny i stąpający twardo po Ziemi nauczyciel chce nas uświadomić w wielu kwestiach. Sama sprawa tajemniczej śmierci Reiny również nabiera nowego znaczenia. Jest jeszcze kilka niuansów, które kompletnie mi nie pasowały. Grono pedagogiczne, dziwne, karykaturalne wstawki Power Rangersów :’) czy felerne przesłuchanie przez policjanta, ale całość na poziomie trzyma Ibuki i jego uczniowie.

Czy chcecie obejrzeć tę dramę? Let’s…

Poza ekranem:

  • podobnym serialem do 3 nen a Gumi jest turecki Öğretmen
  • reżyserem serialu jest Komuro Naoko i Suzuki Yuma

Wyjaśnienia:

  • Brak

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.