8 nen goshi no hanayome

8 nen goshi no hanayome

Tytuł: 8 nen goshi no hanayome/The 8-Year Engagement/8年越しの花嫁

Produkcja: Japonia

Gatunek: Melodramat, Biograficzny

Czas trwania: 1h 59min

Opis

Hisashi i Mai są szczęśliwą parą, która wkrótce ma się pobrać. Jednak trzy miesiące przed ceremonią dosięga ich wielka tragedia. Mai popada w ciężką chorobę i dziewczyna zapada w głęboką śpiączkę.

Gdzie obejrzeć

NAPISY PL: https://www.dramaqueen.pl/film/japonski/the-8-year-engagement/

Ocena: 10/10

Prawa noga, lewa noga, prawa noga…

Prawdziwy wyciskacz łez

Przepiękna, zdumiewająca, choć bolesna historia o miłości, która została wystawiona na ogromną próbę. Oglądając ”8 nen goshi no hanayome” aż trudno w to, że wszystko to wydarzyło się naprawdę. Wylałam przy tej produkcji morze łez i nigdy przedtem aż tak się nie wzruszyłam jak przy tym japońskim dziele. Ponad połowa seansu przepłakana, ale pod żadnym pozorem nie żałuję, że zobaczyłam ten melodramat.

Sato Takeru – Tao Tsuchiya

Fabuła 8 nen goshi no hanayome

Sam tytuł przetłumaczymy jako ”8 lat bez panny młodej”. Dwójka głównych bohaterów Hisashi (Sato Takeru) i Mai (Tao Tsuchiya) poznają się na imprezie w restauracji. Hisashi zaczął mieć problemy żołądkowe, więc dziewczyna wręczyła mu leki, aby pozbył się on bólu. Sytuacja, która każdemu może się przydarzyć zaowocowała rozwojem pięknej relacji. Ich miłość rozkwitała, doszło do zaręczyn, a następnie rezerwacji sali ślubnej na ich ceremonię. Niestety los w jednej chwili pokrzyżował te plany. Mai nie wiedząc czemu doznała okropnego bólu głowy i powoli traciła zmysły. Wrzeszczała, krzyczała, żeby ktoś ją zabił, dostała drgawek i w szpitalu wpadła w śpiączkę. Rokowania na jej przebudzenie były nieprzychylne. Lekarze nie mieli nadziei w przeciwieństwie do Hisashiego.

Tao Tsuchiya

Mężczyzna na co dzień pracujący w warsztacie samochodowym nie wyobrażał sobie życia bez Mai i opiekował się nią w każdej wolnej chwili. Czuwał nad nią, mówił do niej i wyczekiwał dnia, w którym dziewczyna otworzy oczy. Ten moment nadszedł i Hisashiego, jak i rodzinę Mai czekała teraz długa przeprawa przez rehabilitację dziewczyny.

Yakushimaru Hiroko – Sugimoto Tetta – Sato Takeru – Tao Tsuchiya
azjatyckiekino.pl

Niepamięć

Wszystko miało się ułożyć, jednak kolejny cios został wbity wprost w serce Hisashiego. Mężczyzna odkrył coś o czym nie chciał mówić głośno, nie chciał ziścić swoich koszmarów, lecz milczenie także nie było rozwiązaniem. Hisashi dowiedział się, że Mai kompletnie go nie pamięta i tym samym również go nie kocha. Prawdziwa tragedia odbiera mu kolejne siły, ale nadal walczy ze słabościami. Kocha tak bardzo, że jest w stanie przeżyć wszystko. Traktuje swoje uczucia szczerze, lecz nie zapomina o uczuciach Mai. Nie chce, aby kobieta z nim była przez pryzmat tego, że przed zapaleniem mózgu byli w sobie zakochani.

Sato Takeru – Tao Tsuchiya

Film kryje w sobie kilka symbolicznych momentów, które wywołują wiele łez i dodatkowo pokazują olbrzymie poświęcenie Hisashiego. Jednak sytuacja, w jakiej znalazła się Mai jest arcytrudna. Decyzje jakie musiała podjąć, żyjąc ze świadomością uwięzienia we własnym ciele, którym nie była w stanie poruszać. Musiała od nowa nauczyć się mówić, lecz najtrudniejszym wyzwaniem było zmierzenie się z odwiedzaniem miejsc, słuchaniu historii o niej samej i Hisashim, których nie pamiętała i nie potrafiła sobie przypomnieć. Zakończenie filmu jest oczywiste, lecz dzięki tym skrytym niuansom i postępowaniu bohaterów zaskoczenie nas nie ominie.

Tao Tsuchiya

Dla niedowiarków

Film posiada tak mnóstwo plusów, że grzechem jest go, choć raz nie obejrzeć. Aktorstwo na najwyższym poziomie. Zdrowe, kojące relacje bez niepotrzebnych fajerwerków. Życiowe sytuacje ukazane tak jak być powinno. Prawdziwość i autentyczność bijąca podczas tego seansu pozwala nam przeżywać tę historię tak, jakby nas bezpośrednio dotyczyła.

Taka miłość, która została tutaj ukazana zdarza się naprawdę rzadko. Każdy z was z pewnością obserwował, bądź doświadczył osobiście związku, który po paru nieporozumieniach zwyczajnie się rozpadał. Być kochanym tak jak Mai przez Hisashiego przechodzi ludzkie pojęcie. Trwał przy niej, nie przestraszył się jej choroby i niepełnosprawności. Ciągle był pewny, że to ta jedyna i że właśnie z tą kobietą chce się ożenić. Prawdziwa miłość istnieje.

Tao Tsuchiya – Sato Takeru

Aktorzy

Reżyser postawił na świetną obsadę i aktorów, którzy niejednokrotnie ze sobą współpracowali. Tao Tsuchiya obecnie jest u szczytu formy, jeśli chodzi o dobór ról, ponieważ zagrała w hicie Natfliksa ”Alice in Borderland” (https://azjatyckiekino.pl/alice-in-borderland/). Kobieta ma prawdziwy talent, o czym nie musiał mnie zapewniać Sato Takeru. W ”Ajin Demi Human” noga mu się powinęła, zaliczył słaby występ, ale aby ocenić kogoś rolę oraz talent trzeba zobaczyć kilka produkcji. Tak też się stało w przypadku Yakushimaru Hiroko, która zagrała matkę Mai. Tutaj odegrała stanowczą, kochającą rodzicielkę, silną kobietę, lecz w serialu ”Q10” każda scena z jej udziałem jest przepełniona słodkością. Prawdziwy kameleon! Pojawił się także Kitamura Kazuki, o którym szerzej będę pisać w innych recenzjach.

Dodatek

Nishozawa Hisashi i Nakahara Mai mają dziecko (synka) i mieszkają w Okayamie.

azjatyckiekino.pl
azjatyckiekino.pl

Inny recenzowany film z Sato Takeru: https://azjatyckiekino.pl/ajin-demi-human/

Poza ekranem:

  • film oparty na autobiograficznej książce Nishozawy Hisashiego i Nakahary Mai
  • Sato Takeru i Tao Tsuchiya wystąpili wspólnie w czterech produkcjach
  • film dostał cztery nominacje

Wyjaśnienia:

  • Brak

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.