91 Days

91 days

Tytuł: 91 Days/91 Dni

Produkcja: Japonia

Gatunek: Mafia, Kryminał

Czas trwania: 1 sezon

Opis

Rok 1928, w Stanach Zjednoczonych trwa era prohibicji. W miejscowości Lawless już od prawie pięciu lat, a w dzielnicach króluje mafia. Rodzina Lagusa zostaje zaatakowana przez jedną z mafii, a ujść z życiem udaje się tylko młodemu chłopcu – Angelo. Po pewnym czasie otrzymuje on list od tajemniczej persony i to budzi w nim nadzieję do dokonania odwetu. Poszlaki na temat morderstwa jego rodziny wskazują na rodzinę Vanettich i to do nich Angelo będzie próbował się zbliżyć.

Gdzie oglądać

NAPISY PL: https://shinden.pl/series/45324-91-days/episodes

NAPISY PL: https://www.cda.pl/video/345759740

Ocena: 7,5/10

Moje imię to Angelo

Przemiana

Angelo po śmierci całej rodziny jest zmuszony do życia w pojedynkę, dodatkowo pod innym nazwiskiem, aby mafia nie dokończyła swojej roboty. Chłopiec ukrywa swoją tożsamość pod pseudonimem Avilio Bruno. Tylko jego jedyny przyjaciel z dzieciństwa Corteo zna jego prawdziwą twarz oraz zamiary. Po tym jak Angelo (Avilio) otrzymał list od nieznanej mu persony z zawziętością dążył do zemsty. Jako dziecko był rodzinny i bardzo empatyczny. Po tragedii, która spotkała jego bliskich z początku żałował, że nie został razem z nimi zamordowany. Z biegiem czasu młodzieniec doznał widocznej przemiany. Został kieszonkowcem i zrobił wszystko, aby tylko przeżyć. Stał się cynicznym, zimnym mężczyzną, którego jedynym powodem do życia była zemsta. Doskonały manipulator, jego poczucie humoru waha się między sarkazmem a martwą grą. Bez wahania potrafi odebrać drugiemu człowiekowi życie. W mroku jaki go ogarnął pamięta jednak o Corteo, którego ma za brata i chce go chronić. Choć ich wątek na pewno przynosi sporo zaskoczeń.

Klimat

XX- wieczne realia rodziny mafijnej zostały świetnie przedstawione. Odwzorowanie klimatu, nieprzekoloryzowany humor i świetne sceny starć. Wątek manipulacji ze strony Angelo także jest ciekawą przeprawą przez kolejne odcinki tego anime. Mamy kilka niewiadomych, tajemniczą osobę, która wysłała do młodego chłopca list i całość prezentuje się bardzo dobrze. Trochę ”Ojca Chrzestnego”, szczypta ”Gangsty” i całokształt zasługuje na wysoką ocenę.

Relacja

Bez wątpienia relacja pomiędzy Angelo a Nero, czyli synem dona Vanettich jest intrygująca. Osobiście uwielbiam takie zagrania, gdy osoba posiadająca solidne podstawy do pragnienia zemsty zaczyna się wahać i uzależniać od oprawcy. Z początku myślałam, że winnym za śmierć rodziny Lagusa okaże się ktoś inny. Szybko się zorientowałam, że nie chodzi tutaj o odnalezienie sprawców tylko ukazanie przez twórców kolejno eliminowania oprawców. Wiążące się ze sobą wątki, wiele ciekawych i charakterystycznych postaci w tle, lecz głównymi aktorami zdecydowanie jest Nero i Angelo.

Chemia między tą dwójką jest zauważalna już od pierwszych chwil. Przeniknięcie do Vanettich przez Angelo, poznanie swoich wrogów i udawanie przyjaźni, która prowadziła do eliminowania kolejno członków rodziny mafijnej. Fabuła prezentuje się wybornie, jeśli chodzi o fanów produkcji gangsterskich.

Plusy

O klimacie już się wypowiedziałam, ale jakie jeszcze atuty kryje w sobie ”91 Days”? Bez dwóch zdań dobrze napisane i przedstawione postacie poboczne. Choć są one czasem szablonowe tak ich odwzorowanie i wpasowanie w XX-wieczne czasy prohibicji są na plus. Świetnie dobrani seiyuu, bo mamy przecież tutaj Kondo Takashiego, Eguchiego Takuyę, Ono Daisuke, Saito Soumę czy Tsudę Kenjiro. Co do samej kreski można mieć pewne zastrzeżenia. Niekiedy jest ona majstersztykiem, jak scena uciekającego Angelo podczas zimowej pory, ale zestawienie jej z przyjęciem w ogródku na posesji Venettich pozostawia wiele do życzenia. Opening jest jednym z najlepszych jeśli mowa o setkach innych anime. Twórcą utworu ”Signal” jest zespół TK from Ling Tosite Sigure.

Reasumując

Mimo, że przez pierwsze trzy odcinki słyszałam w dialogach bez przerwy słowo BIMBER to jednak anime zasługuje na większą uwagę. Wiele hitów z tak zwanej górnej półki jest dużo gorsze od ”91 Days”, dlatego perełek niekoniecznie trzeba szukać dajmy na to w ”Kimetsu no Yaiba” i innych Top of the Top. Nie zdradzam zbyt wiele i nie będę się rozpisywać o pobocznych wątkach, bo ich jest naprawdę dużo. W zamian tego uważam, że anime warte jest obejrzenia i serdecznie zachęcam 😀

Poza ekranem:

  • powiązanymi seriami jest OVA, ”91 Days Recap” i ”91 Daze” (chibi komedia)
  • anime nie zostało stworzone na podstawie mangi

Wyjaśnienia:

  • tytuł ”91 Days” oznacza okres czasu ile Angelo spędził w szeregach rodziny Vanettich. Trwał on około 3 miesięcy
  • trudno cokolwiek wyjaśnić skoro zakończenie jest ujęte kompozycją otwartą. Możemy się jedynie domyślać co się wydarzyło. Ostatnie sceny anime wywołują wiele emocji, choć nie jest to wcale oryginalne przedstawienie produkcji gangsterskiej. W każdym bądź razie słyszymy strzał z pistoletu. Nie wiemy czy Angelo zginął, czy Nero tylko go postraszył i pozwolił odejść. Ta druga opcja jest prawdopodobna, ponieważ przy wybrzeżu nie widzimy śladów krwi, ani martwego ciała, a ślady mogły zmyć fale morskie. Nero być może chciał w taki sposób odkupić winy swojej rodziny za zbrodnie, jakiej dokonali przed laty. Jeśli mowa o członku rodziny Vanetti to jego losy także pozostają zagadką. Po wystrzale z broni palnej, młody mężczyzna wracał dokądś samochodem i widzimy, że dostrzegł go szpieg. Tajemniczy posłaniec pojechał za Nero i tutaj możemy sobie dopowiadać. Vanetti albo został dopadnięty przed szpiega odpowiedzialnego za brudną robotę lub został przez niego zabity. Jeśli scenariusz zakończyłby się tą drugą opcją możemy spekulować, że Nero dopadła karma.

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.