A moment to Remember

a moment to remember

Tytuł: A moment to Remember/Nae Meorisokui Jiwoogae/Zapamiętać chwilę/내 머리 속의 지우개

Produkcja: Korea Południowa

Gatunek: Melodramat

Czas trwania: 1h 57min

Opis

Historia miłości młodej pary, w którą wkracza choroba, odbierając im wspólne wspomnienia.

Gdzie oglądać

Napisy PL: https://www.cda.pl/video/4969607d5

Ocena: 7,5/10

Nie muszę cię pamiętać. Jesteś częścią mnie

Fabuła

Soo-jin jest kobietą sukcesu, która od zawsze żyła w dobrobycie. Nigdy jej niczego nie brakowało, lecz to tylko pozory. Przeżyła swój kolejny zawód miłosny i to właśnie w sferze uczuć widzi lukę, którą chciałaby zapełnić. Niedługo po zerwaniu z poprzednim partnerem Soo-jin poznaje pewnego stolarza, który odbiega od idealnego kandydata według ojca głównej bohaterki. Chul-soo wygląda niechlujnie, jego zachowanie jest mało eleganckie, ale nie szata zdobi człowieka, ponieważ mężczyzna skreślony przez wyższe sfery okazał się być najbardziej oddany i waleczny.

Para zakochuje się w sobie i nie zwlekają długo ze ślubem nawet pomimo protestów rodziny Soo-jin. Życie młodej kobiety nabiera barw obok Chul-soo i oboje starają się trwać w szczęściu w najlepsze. Chul-soo marzy o tym, aby zostać architektem, a Soo-jin chce zamieszkać we własnym domu, który jej mąż zaprojektuje i wybuduje. Poza miłością posiadają również wspólne plany, jednak niestety wszystko się zmienia, gdy w życie tych dwojga wkrada się choroba. Okazuje się, że Soo-jin cierpi na Alzheimera – choroba ta bardzo rzadko atakuje młodych ludzi.

Plusy

Bezapelacyjnie na najwyższym poziomie tego filmu stoi aktorstwo! Zdecydowanie Son Ye-jin i Woo-sung Jung brylują, co świetnie odzwierciedlają dobrze napisane postacie. Wcielili się w swoje role tak znakomicie, że brakuje słów, aby to opisać. Należą się pokłony dla nich obojga. Jest naturalnie, momentami zabawnie i uroczo, zwłaszcza w chwili, gdy główni bohaterowie piją Coca-Colę. Humor stonowany i bardzo chwyta za serce, ponieważ wiadomo, że przy wesołych scenach w melodramatach od początku towarzyszy pewien ucisk, bo jednak spodziewamy się tych trudniejszych tematów. Dodatkowo atutem tej produkcji są przemyślane dialogi. Brzmią naprawdę życiowo i codziennie, nawet gdy mamy do czynienia z chwilami smutku i głębszych przemyśleń na temat ludzkiej egzystencji. Wszystko w tym aspekcie gra jak należy.

Nie mogę się nadziwić jak pięknie zagrali <3 Son Ye-jin i jej wykreowanie postaci chorej, której umykają wspomnienia aż wreszcie znikają… piękna kreacja i najprawdziwszy smutek w oczach. Cudo!

Minusy

Największą zgrozą tego filmu jest wydłużenie go o mniej więcej 20 minut. Spokojnie mógłby trwać 1h 35min, jednak przedłużenie go na siłę było kompletnie zbędne. Twórcy powinni skupić większą uwagę na etapach choroby, która i tak świetnie została poprowadzona, lecz postój w jednym miejscu przez długi czas w pewnym akcie psuje balans. W tym punkcie mogło być lepiej. Minus to jedyny, ale brakowało mi czegoś jeszcze, a mianowicie jakiegoś elementu, który wyróżniłby ten film spośród innych o podobnej tematyce. Reżyser poszedł utorowanymi szlakami i schematem. Próbował go nieco wyłamać, ale trochę tego było za mało, dlatego nie pokusiłam się o 8.

Reasumując

Koreańskie kino z początku roku 2000 jak najbardziej! Ten klimat i piękne, nieprzekoloryzowane plenery. Pewien urok i nieprzesadzony humor. Wydaje mi się, że obecni twórcy chcą przekombinować z czymś zawsze. A to z wesołością, a to z irracjonalnymi scenami, czy czymkolwiek. Nie potrafią znaleźć tego rytmu, a to właśnie ma A moment to remember. Polecam serdecznie, bo historia wzruszy największego twardziela, a aktorstwo urzeknie. Piękna opowieść o miłości i jej sile w obliczu choroby.

Poza ekranem:

  • film oparty na japońskim dramacie telewizyjnym Pure Soul z 2001 roku
  • film doczeka się w 2023 roku amerykańskiego remake’u. Tytuł pozostaje bez zmian, natomiast w główne rolę wcieli się Jena Malone i Josh Hartnett
  • aktorka Son Ye-jin zgrała również w recenzowanym przeze mnie filmie: https://azjatyckiekino.pl/hae-jeog/
  • powstało wiele innych produkcji inspirowane tym filmem, m.in.: Padi Padi Leche Manasu; Ty, Ja i my; A thousand day’s promise
  • A moment to remember odniósł wielki sukces i w 2004 roku był 5 najbardziej dochodowym filmem
  • w Japonii film był hitem bijąc wcześniejsze rekordy koreańskich produkcji (był to 19 najbardziej dochodowy film w japońskim kinie w 2005 roku)

Wyjaśnienia:

  • Brak

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.