Hae-jeog

hae-jeog

Tytuł: Piraci w poszukiwaniu cesarskiej pieczęci/Hae-jeog/해적 : 바다로 간 산적 

Produkcja: Korea Południowa

Gatunek: Przygodowy

Czas trwania: 2h 10min

Opis

Banda nieustraszonych piratów wyrusza na poszukiwania wieloryba, aby odzyskać połkniętą przez niego cesarską pieczęć.

hae-jeog

Gdzie obejrzeć

LEKTOR: https://www.youtube.com/watch?v=y5ZdeY2PGyw

LEKTOR: https://www.cda.pl/video/6491721d/vfilm

Ocena: 8/10

Nie mów do mnie szefie!

Koreańscy piraci nie gorsi od tych z Karaibów. Film, który przypadkowo wyświetlił mi się parę lat temu na YouTube jest azjatycką perełką jeśli chodzi o gatunek przygodowy. Kilka niedociągnięć nie psuje w żaden sposób widowiska, a informacje z ostatnich kilku miesięcy dają nadzieję na obejrzenie kontynuacji.

Fabuła Hae-jeog

Korea Południowa w czasach średniowiecza ukazana z domieszką historycznych faktów i sporej wyobraźni. Cesarscy posłowie powracają do kraju z Cesarską Pieczęcią mającą być symbolem nowej władzy, po tym jak dynastia Goryeo została obalona. Mężczyźni postanawiają podczas morskiej podróży zaatakować największego ssaka na Ziemi i to kończy się fiaskiem, ponieważ tytułowa pieczęć zostaje połknięta przez zwierzę.

hae-jeog

Tak rozpoczyna się walka z czasem, bronienie honoru kraju i utrzymanie rozejmu.

Wtedy wkraczają do gry piraci, ponieważ dowiadują się oni o wielkiej nagrodzie za zabicie morskiego króla i odzyskanie pieczęci. Pomysł wydaje się szalony, ale sama akcja i jej poprowadzenie nie nudzi i możemy się świetnie bawić podczas oglądania seansu.

Bohaterowie

Wyszło zbyt ckliwie? Może trochę tak, ale w przypadku tego filmu trzeba stwierdzić, że aktorstwo jest na najwyższym poziomie. Czarno-biały świat, od razu widzimy kogo można lubić, a kogo wręcz przeciwnie. Mamy załogę piracką dowodzącą przez kobietę Yeo-wol (Son Ye-jin), której los dość często krzyżuje się z bandą Sa-jeong Janga (Kim Nam-gil), zwanego jako Szalony Tygrys.

Ye-jin Son
Kim Nam-gil

Potyczki między dwójką rywalizujących ze sobą kapitanów niejednokrotnie wywołują uśmiech na twarzy. Źli z zasady piraci zaczynają działać w słusznej sprawie, a czarne charaktery, czyli Soma i Mo Heung-gap mają własne powody, aby skrócić o głowę Yeo-wol i Szalonego Tygrysa.

Postacie poboczne uzupełniają czas na ekranie i zdecydowanie umilają nam seans. Całkiem zgrana banda i morska przygoda okraszona świetnym aktorstwem.

Koreański humor

Nie przepadałam dotąd za koreańskim humorem i często się zastanawiałam czy faktycznie kogoś śmieszą ich żarty oraz prowokacyjne sytuacje. W ”Piratach” jest wiele scen, które bawią do łez. Zwłaszcza moment potyczki w lesie i pogoń za Szalonym Tygrysem czy scena w wodzie, aby wyjść za potrzebą. Nie zapominajmy również o Najszybszym Okręcie na Świecie!

azjatyckiekino.pl

Plusy i minusy

Charakteryzacja robi dużą robotę. Bardzo żałuję, że w większości koreańska kinematografia wygląda jak reklamy kosmetyków. Idealne kolory, ułożone fryzury, perfekcyjny make-up… Zamiast na wizualnym przedstawieniu twórcy powinni się bardziej skupiać na fabule. W przypadku ”Hae-jeog” oba te elementy wypadają bez zastrzeżeń.

Mamy humor, wartką akcję, postacie, które da się lubić, chemię między nimi, więc czego zabrakło?

Minusem są efekty specjalne, które niestety chwilami wyglądają bardzo sztucznie. Na szczęście nie ma tego zbyt wiele, lecz drobne potknięcia wywołują pewien niedosyt. Jeśli chodzi o wieloryba został wykonany bardzo dobrze. Ma on także swój oddzielny wątek, który łączy go z pewną z postaci z tego filmu. Nie pierwszy raz spotykam się, że zwierzę ma swój motyw do podejmowania pewnych decyzji. W filmie ”183 metry strachu” rekin ma powód do zabijania ludzi. To co trochę wadzi, a zarazem jest atutem to postać Szalonego Tygrysa. Z jednej strony powoduje mnóstwo śmiechu, jest gwiazdą pierwszego planu, lecz z drugiej jest zbyt podobny do najsławniejszego pirata Jacka Sparrowa.

Nie miałam co do tego filmu żadnych oczekiwań, bo tak jak wspomniałam zwyczajnie włączyłam to, co wyświetliło mi się w aplikacji YouTube i nie żałuję. ”Piraci: W poszukiwaniu Cesarskiej Pieczęci” to solidne kino przygodowe, dzięki któremu zdecydowanie możemy się rozerwać.

Poza ekranem:

  • w filmie gra Sulli [*], koreańska piosenkarka, modelka i aktorka, która w 2019 roku popełniła samobójstwo. Sulli była członkinią girlsbandu f(x)
  • hae-jeog był trzecim najlepiej sprzedającym się filmem w 2014 roku w Korei
  • ”coming soon” druga część ”Piratów” prawdopodobnie się ukaże. Na plakatach mamy rok 2019, ale okres zdjęciowy trwał od lipca 2020 roku do 11 stycznia 2021 roku. Opóźnienia spowodowane zapewne pandemią
  • Son Ye-jin i Kim Nam-gil wspólnie wystąpili w czterech produkcjach

Wyjaśnienia:

  • Brak

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.