Hiacynt

Tomasz Ziętek – Hiacynt

Tytuł: Hiacynt/Operation Hyacinth 

Produkcja: Polska

Gatunek: Thriller

Czas trwania: 1h 46min

Opis

Młody milicjant, Robert, wpada na trop seryjnego mordercy gejów. W toku śledztwa poznaje Arka, którego postanawia wykorzystać jako informatora. Nie zdaje sobie sprawy, jak bardzo ta relacja wpłynie nie tylko na jego pracę, ale także życie osobiste.

Hiacynt trailer

Gdzie oglądać

LEKTOR: https://www.netflix.com/pl/title/81258692

Ocena: 6,5/10

Trzeba wyjechać z tego kraju. Nieważne gdzie. Tutaj nie da się żyć.

Polski film od Netfliksa, którego akcja rozgrywa się w latach 80, a jakże aktualnie można odebrać jego treści w dzisiejszych czasach. Słowa wypowiedziane przez postać Arka (Hubert Miłkowski), które umieściłam w cytacie wyróżniającym to nie jedyne zdania trafiające do publiczności ze środowiska LGBT. Są również skierowane do każdego z nas, ponieważ można je odebrać osobiście ze względów innych niż dyskryminacja. Kolejnym cytatem, który wręcz muszę przytoczyć to zdanie ”Polacy nie lubią jak inni Polacy są szczęśliwi”. Znów można interpretować to dogłębnie i personalnie.

Hiacynt

Smutna rzeczywistość, a polski thriller skupia się zabójstwach konkretnej grupy społecznej, jaką stanowią geje, których określa milicja jedną z nazw kwiatów, jakimi są hiacynty.

Postacie

Tomasz Ziętek – Hiacynt

Główny bohater to Robert Mrozowski w tej roli Tomasz Ziętek, którego określam polskim Thomasem Brodie-Sangsterem. Aktor znany najbardziej z filmu ”Kamienie na Szaniec” swoją grą jak zwykle nie rozczarowuje. Ma w sobie tę świeżość, jego głos jest bardzo charakterystyczny i można go zapamiętać w trzy sekundy, co jest rzadkością.

Postać Roberta od samego początku da się lubić. Jest to młody, prawy milicjant, który jest zgodny sam ze sobą i własnymi przekonaniami. Otrzymuje wraz ze swoim partnerem Nogasiem (Tomasz Schuchardt) sprawę zabójstw gejów i od razu rusza do akcji. Miejscem spotkań homoseksualistów jest publiczna toaleta nazywana ”grzybkiem” i to tam Robert próbuje wtopić się w tłum. Nogaś wzywa wtedy oddział milicjantów i Robert zmuszony jest do ucieczki razem z Arkiem – studentem.

Hubert Miłkowski – Hiacynt

Ich relacja przedstawiona została w bardzo stonowany sposób aż w pewnym momencie otrzymujemy scenę seksu, która robi ogromne wrażenie. Jest erotycznie, z uczuciem i można uwierzyć w chemię jaka zrodziła się między tą dwójką. Zdecydowanie przebili ”Płynące wieżowce” pod wieloma aspektami.

Uczucia

Bardzo spodobał mi się klimat i tor, w jakim zmierzała akcja wraz z połączeniem zdrady swojej narzeczonej przez Roberta, a także romans pomiędzy mężczyznami. Zostało to ukazane tak życiowo, z trudnościami i konsekwencjami podejmowanych decyzji. Uniesienie na barkach skutków swoich wyborów obnaża nieco Roberta, który przeprowadził również rozmowę, jaka zapada w pamięć. Nie było tam żadnego przedłużania scen, niepotrzebnego zamartwiania tylko przekazanie treści płynących prosto z serc bohaterów. Naprawdę mnie korci, aby każdy akapit oprawiać poszczególnym cytatem, ale się powstrzymam dla tych, których jeszcze nie widzieli filmu.

Hubert Miłkowski – Tomasz Ziętek

Do plusów zaliczamy solidny thriller wyreżyserowany przez Piotra Domalewskiego. Ciemne kadry, unoszący się zewsząd papierosowy dym, bladość kolorów i bardzo dobra charakteryzacja. Relacje są świetnie ukazane, nie tylko to na płaszczyźnie Arek i Robert, ale także Robert i Halinka, przyjaciele Arka czy wewnętrzne stosunki między milicjantami. Mowa tutaj o ojcu i synu oraz partnerstwie w szeregach milicji.

Tomasz Ziętek – Ada Chlebicka

Minusy

Niestety nie jest idealnie, a film mógł zostać fenomenem.

Poważną zgrozą jest udźwiękowienie, a także gdzieś od połowy filmu sam scenariusz. Może to okazać się zabawne, ponieważ jedna z nagród dla filmu jest otrzymana właśnie za scenariusz. Moim zdaniem do dialogów wkradł się lekki chaos, co zaburzyło całościowy wizerunek thrilleru. Samo zakończenie filmu miało być emocjonującą walką o przetrwanie, a wyszło bardzo żenująco i popsuło te momenty. Bardzo nad tym ubolewam, bo przesłanie miało być poniekąd takim elementem podchodzącym pod psychologiczne postrzeżenie przez widza, jednak w tym wypadku nie wyszło to na dobre.

Podsumowując

”Hiacynt” porusza temat dość odważny, lecz przede wszystkim bardzo ważny i potrzebny na polskim podwórku. Thriller dobrze się ogląda, bez wielkich fajerwerków, ale zdecydowanie to nie jest czas stracony. Muszę przyznać, że po obejrzeniu seansu nie potrafiłam powiedzieć kompletnie nic o tej produkcji, zatem jestem ciekawa jakie są Wasze odczucia.

Tomasz Ziętek – Hubert Miłkowski

Poza ekranem:

  • Tomasz Ziętek gra na gitarze rytmicznej w zespole ”The Fruitcakes”
  • dramat oparty na akcji „Hiacynt”, która była tajną masową operacją PRL, prowadzoną w latach 1985-87
  • film otrzymał 3 nagrody i 3 nominacje
  • zdjęcia do filmu powstawały w Warszawie
  • na planie podczas przygotowań do scen erotycznych uczestniczył koordynator do scen intymnych
  • na imprezie u Arka ”kolegę” gra rodzony brat Tomasza Ziętka – Wojciech Ziętek
  • Tomasz Ziętek jest mylony często z Dawidem Ogrodnikiem, raz fani gratulowali mu roli mimo, że w bohatera filmu wcielał się Ogrodnik
  • Ziętek w jednym z wywiadów powiedział, że wszyscy mu mówili po premierze ”Kamieni na Szaniec”, że jest żywcem wyciągnięty (a raczej jego twarz) z okresu 20-lecia międzywojennego, po czym zagrał w filmie ”Hiacynt” i ”Żeby nie było śladów” – oba rozgrywają się w latach 80 – i usłyszał, że tak jak on wyglądali również ludzie w tamtych latach

Wyjaśnienia:

  • Brak

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.