Hotarubi no Mori e

hotarubi no mori e

Tytuł: Hotarubi no Mori e/To the Forest of Firefly Lights/蛍火の杜へ/W stronę lasu Świetlików

Produkcja: Japonia

Gatunek: Fantasy

Czas trwania: 45 minut

Opis

Hotaru spotyka w lesie Gina, chłopca ducha, który – jeśli zostanie dotknięty przez człowieka – zniknie.

Gdzie oglądać

Napisy PL: https://shinden.pl/series/11879-hotarubi-no-mori-e/episodes

Ocena: 8/10

Nareszcie mogę cię dotknąć

Fabuła

Sześcioletnia Hotaru Takegawa co roku spędza wakacje u swojego wujka na wsi. Pewnego lata mała dziewczynka gubi się w lesie zamieszkałym przez yōkai (mityczne stworzenia, duchy), gdzie spotyka Gina chłopca noszącego maskę. Chłopak pomaga Hotaru wydostać się z lasu, jednak nie pozwala jej się dotknąć nawet opuszkiem palca. Unika jej dotyku, jakby był dla niego niebezpieczeństwem. Tak właściwie było. Gin mówi, że jeżeli jakikolwiek człowiek go dotknie, ten zniknie na zawsze z tego świata. Chłopak został przed laty porzucony jako niemowlę przez rodziców i trafił pod opiekę leśnych duchów. Jednak zbyt długie przebywanie w ich otoczeniu sprawiło, że sam stał się jednym z nich.

Hotaru nie przestraszyła się przyjaznego duszka i powraca do lasu przez kolejne kilka dni a między nią a Ginem kiełkuje prawdziwa przyjaźń. Wraz z końcem lata dziewczynka musi wrócić do miasta, ale obiecuje, że spotka się z Ginem następnego lata. Hotaru dotrzymała obietnicy, którą składała zawsze, gdy pora letnia dobiegała końca. Przez kolejne lata sytuacja się powtarzała, a Hotaru zaczęła dorastać na oczach leśnego ducha.

Oprawka wizualna

Choć kreska nie jest najwyższych lotów tak jednak nie można odmówić temu anime świetnej gry światła. Twórcy anime przenoszą oglądających na świeże powietrze do lasu przepełnionego magicznymi stworzeniami. Oprawa wizualna została przez twórców dopracowana genialnie, lecz grafika zdecydowanie nie powali na kolana. Kreska prosta i zwyczajna, jak sama fabuła. Przedstawienie optyczne, wzrokowe jest dużo bardziej skomplikowane i ma w sobie więcej głębi niż całokształt historii.

Statycznie, lecz wyjątkowo

Akcja od początku do końca jest oczywista. Nic nas nie jest w stanie zaskoczyć, wszystkie fakty i przewidywania okazują się prawdą, lecz mimo tej statyczności anime trwające zaledwie 45 minut chwyta za serce. Wyjątkowość, kadry i odpowiednie dobranie muzyki są połączone tak cudownie, że po obejrzeniu odczuwamy głęboką melancholię i nostalgię. Nagle przestaje nam przeszkadzać fakt, że znamy tę historię nawet skoro przeczytaliśmy tylko opis. Jest nam znana od A do Z, ale… Właśnie jest to magiczne ALE. Nie można zaprzeczyć, że Hotarubi no Mori e jest kultowe i rozpoznawalne w świecie otaku. Zalicza się ono do listy najlepszych anime pomimo tego, że zakończenie jest naiwne, a przewidywalność powinna tylko zniechęcać. Magia tej produkcji wynagradza wszelkie schematy. Prostota w najlepszym tego słowa znaczeniu. Unikalna, lecz powszechna proza życia.

Poza ekranem:

  • dodatkowa opowieść związana z mangą i anime, zatytułowana Hotarubi no mori e tokubetsu-hen (jap. 蛍火の杜へ 特別編), została dołączona do specjalnej edycji mangi, wydanej 12 dni przed premierą filmu
  • adaptacji shoujo mangi typu one shot autorstwa Yuki Midorikawy
  • znak kanji w tytule 杜 (mori) faktycznie oznacza las, ale ściślej mówiąc jest to świątynny zagajnik, natomiast słowo las to 森 (mori). Czytane są tak samo, ale mają troszeczkę inne znaczenie. Częściej spotkamy się z zapisem 森
  • imię Hotaru oznacza świetlik
  • autorka mangi nakręciła ten film animowany w hołdzie dla swojego przyjaciela, który zmarł na raka

Wyjaśnienia:

  • Brak

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.