Kimi no na wa

kimi no na wa

Tytuł: Kimi no na wa/Your Name/君の名は

Produkcja: Japonia

Gatunek: Fantasy

Czas trwania: 1h 46min

Opis

Mieszkająca na wsi nastoletnia Mitsuha Miyamizu oraz uczeń tokijskiego liceum, Taki Tachibana, budzą się pewnego poranka w nieznanych sobie pokojach. Wkrótce odkrywają, że ich ciała również nie należą do nich.

Gdzie oglądać

Napisy PL: https://www.cda.pl/video/359876520

Ocena: 7,5/10

Przed seansem

 • 口噛み酒 Kuchikamizake (dosł. sake do żucia w ustach) – najstarszy rodzaj japońskiego alkoholu. Jest to ryż rozgryziony w ustach i zmieszane ze śliną, dzięki czemu taka mieszanka zaczyna fermentować. W taki sposób uzyskane sake składa się w ofierze bóstwom.
 • główna bohaterka jest miko, czyli niezamężną dziewczyną, która wykonuje różnego rodzaju posługi w chramach, tj. rytualne tańce czy pomocnicze funkcje kapłańskie

Twoje imię to…

Fabuła

Główną bohaterką jest Mitsuha, uczennica liceum, które znajduje się w małej górskiej miejscowości. Dziewczyna zaczyna miewać dziwne sny i śni o tym, że jest w ciele chłopaka. Mary są nad wyraz realistyczne. Nie poznaje pokoju, w jakim się budzi i spotyka ludzi, których kompletnie nie zna. Zewsząd widzi ulicy tokijskiej metropolii. W tym samym czasie Taki, chłopak mieszkający w stolicy, doświadcza równie podobnej przypadłości. Z tą różnicą, że on w owych snach jest dziewczyną z mieściny położonej z daleka od Tokio. Okazuje się, że Mitsuha i Taki podczas snu zamieniają się ciałami i nie mają na to żadnego wpływu.

Tak rozpoczyna się przygoda dwojga młodych ludzi, którzy nigdy się nie spotkali, lecz połączyła ich nić przeznaczenia. Niecodzienna znajomość w obliczu innych miejsc i czasów zmienia ich los, a w otoczce całości dostrzegamy rzadką, przepiękną kometę.

Kreska i muzyka

Wizualne cudo, które jest rozkoszą dla oczu. Kompozycja kolorów i barw, a także gra świateł współgrają ze sobą niezwykle, lecz reżyser Makoto Shinkai zdołał nas do tego przyzwyczaić. Odwzorowanie zjawiska lecącej komety, wrażenie przesuwającej się kamery nagrywającej cały ten obraz prezentuje się znakomicie. Jedynym problemem, jaki mam z twórczością tego twórcy jest to, że jego główni bohaterowie często wyglądają bardzo, bardzo podobnie. Charaktery różnią się, lecz minusem jest wspomniane podobieństwo. Jeśli mowa o muzyce to współpracowali przy tej produkcji jedni z topowych artystów. Mam na myśli zespół Radwimps i jego wokalistę Yojiro Nodę, który ma na koncie mnóstwo utworów oraz kolaboracji z wielkimi gwiazdami japońskiej sceny muzycznej, np. Taką z One Ok Rock.

Całokształt

Pomimo tego, że jest to niewątpliwie jeden z największych hitów to jednak coś tutaj nie do końca zagrało. Shinkai w swojej twórczości stawia jedną kartę na klimat. Jest zdecydowanie charakterystyczny, bez wątpienia nie można go pomylić z żadnym innym, jednak przez perfekcję stawianą na wizualnym odbiorze cierpi fabuła. W filmie znajdują się odwołania do tradycji japońskiej i nakreśleniu, czym zajmują się miko w chramach. Wplecenie dodatkowo do fabuły wątku z granicami czasu i przenoszeniem się do różnych ciał przyciąga zdecydowanie oglądających, jednak całość ma swoje wady. W treści i dialogach brakuje głębi, mamy tylko wyszukane i odważne połączenia. Humor się przejawia między linijkami w scenariuszu i można się uśmiechnąć, ale brak wzruszenia… niestety. Reżyser ma na koncie wiele produkcji, które stały się hitami z miejsca, ale niekiedy jest to przerost nad treścią i wyolbrzymione owacje. 5 centymetrów na sekundę i Ogród Słów to nie są anime, które bym komukolwiek polecała.

Podsumowanie

Film momentami wieje nudą, ale nie ma jej na tyle dużo, żeby rezygnować z oceny 7. Zdecydowanie jest to pozycja, z którą powinien zapoznać się każdy otaku i kinoman, ale podchodząc do tego z trzeźwym umysłem. Niestety wielokrotnie coś, co zostaje określone majstersztykiem jest zwykle podbudowane przez komercję, przez co wiele innych filmów traci wartość i znika w cieniu. Twoje Imię nie jest filmem złym. Posiada elementy ściśle związane z Japonią i jej tradycjami, przez co widzowie niezaznajomieni z językiem japońskim mogą mieć chwilę konsternacji. Aktorzy głosowi wypadli dobrze, ale poziom emocjonalizmu gdzieś się zapodział albo wcale go nie było. Zdecydowanie więcej możemy przeżyć czytając light novel.

Twórczość Shinkaia na moim blogu jeszcze się przewinie i wtedy zapewne będę porównywać jeden film do drugiego. Gdyby reżyser prezentował taki sam poziom fabularny tak, jak i wizualny wtedy bez wątpienia sypały by się 10. Twoje Imię otrzymuje 7,5 ze względu za świetną końcówkę i kultowe momenty, które zapisały się na zawsze w świecie wielkiego kina.

Ciekawostki

Poza ekranem:

 • film dostał 4 nagrody i 10 nominacji
 • głównym postaciom głosy podkładają znani japońscy aktorzy: Mone Kamishiraishi (Koi wa Tsuzuku yo Dokomademo) i Ryuunosuke Kamiki (Rurouni Kenshin: https://azjatyckiekino.pl/rurouni-kenshin-kyoto-inferno/)
 • seiyuu Miki Okudery natomiast to Masami Nagasawa aktorka znana, np. z filmu Kingdom (https://azjatyckiekino.pl/kingdom/)
 • filmu powstał na podstawie light novel (patrz. wyjaśnienia)
 • reżyserem i scenarzystą jest wybitny Makoto Shinkai
 • animacja odniosła komercyjny sukces, plasując się na pierwszym miejscu najlepiej zarabiających filmów w Japonii w 2016 roku, a także stając się czwartym najlepiej zarabiającym filmem w Japonii wszech czasów. Na całym świecie film zarobił ponad 357,9 miliona dolarów
 • Shinkai wspomniał w wywiadzie, że napisanie scenariusza do filmu zajęło mu pół roku i jego bezpośrednią inspiracją było przeczytanie japońskiego wiersza napisanego przez poetkę Ono no Komachi. Inspiracją były także trzęsienie ziemi w Touhoku i film Interstellar Christophera Nolana
 • w filmie pojawiają się w formie cameo (patrz. wyjaśnienia) dwie główne postaci z poprzedniego filmu produkcji Shinkaia, zatytułowanego Kotonoha no niwa – Yukari Yukino oraz Takao Akizuki
 • film miał kilka różnych tytułów nim wybrano Kimi no Na wa: Kimi no musubime (きみの結びめ), Kimi wa kono sekai no hanbun (きみはこの世界のはんぶん) oraz Kataware no koibito (かたわれの恋人)
 • muzykę do serialu skomponował Yojirou Noda, wokalista japońskiego zespołu rockowego Radwimps. Makoto Shinkai chciał, by komponowana muzyka nie tylko stanowiła tło, ale też uzupełniała dialogi i monologi bohaterów pojawiających się na ekranie
 • w filmie znalazły się cztery utwory wykonywane przez Radwimps:
 1. Yume tōrō (夢灯籠)
 2. Zenzenzense (前前前世)
 3. Sparkle (スパークル Supākuru)
 4. Nandemonaiya (なんでもないや)

Wyjaśnienia:

 • “light novel” (jap. ライトノベル raito noberu) – to krótka powieść (często ilustrowana), skierowana głównie do młodzieży i młodszych dorosłych, którzy nie znają jeszcze tak dobrze znaków kanji (jednego z trzech alfabetów używanych w japońskim piśmie)
 • cameo – krótki udział znanej osobistości (np, aktora, muzyka) w filmie, serialu lub grze komputerowej
 • scena, w której Mitsuha jest w ciele Takiego i rozmawia po raz pierwszy z przyjaciółmi licealisty dochodzi do nieporozumienia. Mitsuha użyła wtedy nie tego zaimka osobowego, co trzeba. Dziewczyny używają (przeważnie) innego zaimka niż chłopcy. W przypadku kobiet jest to watashi (czyt. łatasi), a jeśli chodzi o mężczyzn: boku lub ore
 • Kuchikamizake ma biały kolor i kwaśny smak. Po dwóch tygodniach fermentacji może osiągnąć nawet 7% ABV

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.