Link Click

link click

Tytuł: Link Click/Shiguang Dailiren/时光代理人

Produkcja: Chiny

Gatunek: Fantasy, Podróż w czasie

Czas trwania: 1 sezon

Opis

W nowoczesnej metropolii znajduje się mały sklep o nazwie Time Photo Studio. Choć odwiedza go tylko kilku klientów, w rzeczywistości jest prowadzony przez Chenga Xiaoshi i Lu Guanga, dwóch młodych mężczyzn obdarzonych specjalnymi mocami. Współpracują i używają swych umiejętności by spełnić prośbę klienta. Jednak niekiedy sprawy wymykają się spod ich kontroli.

Gdzie oglądać

NAPISY PL: https://www.cda.pl/video/7471654b9

Ocena: 7,5/10

Przeszłość albo przyszłość – po prostu pozwól im być

Fabuła i postacie

Donghua posiada trójkę głównych bohaterów, jakimi jest Qiao Ling, znana jako Landlady albo Wiedźma. Jej zadaniem jest znajdowanie zleceniodawców, którzy chcą naprawić swoje błędy z przeszłości lub wypowiedzieć słowa, które zostały przemilczane. Sytuacji jest tak wiele jak samych osób, jacy zgłosili się do Time Photo Studio.

link click

Po znalezieniu potencjalnych chętnych dalej pałeczkę przejmuje Lu Guang – białowłosy chłopak, który za pomocą spojrzenia w zdjęcie potrafi ocenić czy jest w stanie pomóc czy też nie. Oczy 23-latka zmieniają swój odcień na jasny błękit i bada sprawę, a także momenty z przeszłości, które zostały uchwycone na zdjęciu.

link click

Kiedy Lu Guang przyjmie zlecenie wtedy do akcji wkracza Cheng Xiaoshi. Czarnowłosy chłopak z małą kitką na głowie jest osobą, która wchodzi ”w zdjęcie” i trafia w ciało osoby, jaka wykonała fotografię. Dochodzi do tego w bardzo łatwy sposób. Cheng i Lu muszą jedynie przybić ze sobą piątkę i tyle wystarczy, aby czarnowłosy trafił do danego miejsca z przeszłości klienta.

Z początku wszystko wydaje się szalone i niezbyt oczywiste, jednak już po obejrzeniu pierwszego odcinka oglądający czuje klimat tej donghuy. Cheng Xiaoshi przejmuje ciało niejakiej Emmy pracownicy firmy i stara się znaleźć wskazówki na temat jej obecnego życia w mieście. Cheng musi trzymać się trzech żelaznych zasad podczas każdej misji ”w zdjęciu”:

  1. Masz tylko dwanaście godzin
  2. Idź za moimi poleceniami i niczego nie zmieniaj
  3. Przeszłość albo przyszłość — po prostu pozwól im być

Xiaoshi może uczestniczyć w życiu danej osoby, ale nie może dokonywać radykalnych zmian, które mogą doprowadzić do katastrofy. Jak się można jednak domyślić, Cheng łamie zasady niejednokrotnie i choć wydaje się, że obyły się bez większych konsekwencji tak dalsze odcinki powodują jeszcze większe zdumienie.

Relacja bohaterów

Co nieco wiemy o przeszłości Qiao oraz Chenga. Chłopak stracił swoich rodziców i jako dziecko mieszkał sam, a na czynsz dawała mu rodzina Qiao Ling, przez co chłopak spłaca tę kwotę pracując w sklepie fotograficznym, kontynuując profesję swych rodziców. Oboje wychowywali się razem i mogli zawsze na siebie liczyć. Pewnego dnia, gdy malowali i remontowali studio ulicą przechodził Lu Guang, który od razu rozpoznał Chenga. Rówieśnicy poznali się kiedyś na boisku do koszykówki, lecz myślę, że za tym kryje się coś więcej, a twórcy nie pokazali nam istotnych scen.

Animacja posiada jeszcze wiele niewiadomych, o czym świadczy chociażby relacja Lu i Chenga. O samym Lu Guangu wiemy niewiele.

Opening, ending i MUZYKA

Rzadko kiedy się zdarza, aby utwór przewodni i końcowa piosenka tworzyły świetną otoczkę do klimatu i rozgrywanej akcji. Świetne OP zatytułowane ”Dive Back in Time” oraz ending ”Over Think” to wizualne perełki i genialny dodatek do fantastycznej fabuły z wątkiem cofania się w czasie i igrania z przeszłością. Polecam z całego serducha posłuchać tych piosenek!

Minusy – czegoś tu zabrakło

Czego zabrakło? Samej trudno mi stwierdzić, co było główną luką w całości. Jednak patrząc z perspektywy 11 obejrzanych odcinków mogę dodać, że minusem jest wtrącenie zła, będącego konsekwencją łamania zasad przez Chenga. Moim zdaniem pojawiło się ono kompletnie niespodziewanie i wcześniej nie było na jego temat żadnych wskazówek. Słowa typu ”musisz liczyć się z konsekwencjami” mogą oznaczać wszystko. Jest druga strona tego medalu. Narzekam, że przedstawienie tego ”zła” jest wadą, ale szczerze mówiąc pierwszy raz się spotykam z tak oryginalnym pomysłem.

Minusem jest dodatkowo animacja. Choć ujęcie postaci, ich zachowań i codzienności są na plus, tak twórcy nie postarali się przy licznych scenach, które wyglądały niekiedy komicznie. Dajmy na to bieg po schodach Lu albo jadący samochód wchodzący w zakręt. Komicznie.

Reasumując

Plusem chińskich produkcji jest wykreowanie relacji między bohaterami i nie chodzi mi tylko tych głównych. Niewątpliwy atut tej donghuy to przedstawienie postaci, które pojawiają się jedynie w jednym odcinku lub na parę chwil! Kłaniam się nisko! Interakcje, ukazanie żyć współpracownic czy rodzinnej tragedii. To nie ma znaczenia, ponieważ Chińczycy stworzą z tego złoto i diamenty!

Wady jednak się pojawiają, a historie związane z cofaniem się czasu nie ogląda się łatwo i przyjemnie. Musiałam robić przerwy między odcinkami i odpoczywać po zakończonym seansie z racji natłoku emocji. Pojawiły się także łzy.

Taka tematyka nie należy do moich ulubionych, lecz Link Click zasługuje zdecydowanie na uwagę szerszej publiczności. Zakończenie sezonu budzi wielkie nadzieje na znakomitą kontynuację, więc cierpliwie czekamy, ponieważ twórcy z pewnością mają pomysł na ciąg dalszy.

Poza ekranem:

  • drugi sezon Link Click przewidywany jest na końcówkę 2022 roku, bądź początek 2023
  • Su Shangqing – seiyuu Chenga – podkładał głos Jin Lingowi, natomiast Tianxiang Yang (Lu Guang) użyczył głosu postaci Jin Guangyao w ”Mo Dao Zu Shi”
  • donghua posiada odcinek dodatkowy: Shiguang Dailiren Fan Wai Pian: Biwu Zhaoqin

Wyjaśnienia:

  • Brak

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.