No. 6

Tytuł: No. 6/ナンバー・シックス

Produkcja: Japonia

Gatunek: Akcja, Science-Fiction, Shounen-ai

Czas trwania: 1 sezon

Opis

Shion jest należącym do elity miasta młodym geniuszem. Prowadzi spokojne życie, mieszkając wraz z mamą w wielkim apartamentowcu. Wszystko się zmienia, gdy pewnego deszczowego dnia do jego pokoju włamuje się przez okno ranny, nieznajomy chłopiec. Shion dostrzega ranę na jego ręce i postanawia udzielić mu pomocy. Chłopiec przedstawia się jako Nezumi i okazuje się być zbiegłym więźniem. Nezumi korzysta z pomocy Shiona i odchodzi bez słowa. Niestety o karygodnym czynie Shiona bardzo szybko dowiadują się władze – wskutek czego on i jego matka zostają pozbawieni statusu “elity” i zostają wysłani do biednej części miasta.

Gdzie obejrzeć

NAPISY PL: https://www.cda.pl/video/4531094ed

NAPISY PL: https://shinden.pl/series/11660-no-6/episodes

Ocena: 8,5/10

Przegrałeś w momencie, gdy znalazłeś coś wartego chronienia

No. 6, czyli jeden sześciu dystryktów pozostałych po ostatniej wojnie. Tytułowy bohater Shion mieszka w luksusowej dzielnicy Cronos wraz ze swoją matką Karan. Shion jednak nie czuje się wolny, panujące zasady i kontrolowanie przez rząd swoich mieszkańców traktuje jak życie na uwięzi. Dodatkowo każdy obywatel nosi na nadgarstku nadajnik i za jego pomocą melduje się w szkole, przechodzi przez bramki, zamyka mieszkanie. Pewnego deszczowego dnia w Shionie wezbrało się wiele emocji i wykorzystując szalejącą wichurę, jako tarczę, która ma zagłuszyć jego krzyki. 12-latek otwiera okno balkonowe i krzyczy w momencie swojej słabości i to wtedy do jego domu włamał się ranny chłopiec z długimi włosami. Oboje są w tym samym wieku. Shion postanawia pomóc nieznajomemu. Opatruje jego ranę, przynosi mu jedzenie i daje nowe ubranie.

Nezumi – Shion

Nezumi znika bez słowa kolejnego dnia i bardzo szybko władze dystryktu dowiadują się, jaki karygodny czyn popełnił Shion. Wraz ze swoją matką zostali zdegradowani i musieli opuścić Cronos, ponieważ utracili status elity. Chłopiec nigdy nie żałował swej decyzji, ale przeżyła boleśnie ten okres jego przyjaciółka Safu, która jest w nim zakochana. To uczucie nie zmienia się nawet z upływem kilku lat. W anime, gdy dochodzi do modelu para gejów + dziewczyna zwykle postać żeńska jest nienawidzona przez czytelników/widzów, lecz w tym przypadku trzeba przyznać, że postać Safu jest naprawdę ciekawa i wnosi do historii coś innego.

Safu

W No.6 zaczynają się dziać bardzo tajemnicze rzeczy, a mianowicie ludzie giną z nieznanych, bardzo nienaturalnych przyczyn w dosłownie kilka sekund. 16-letni już Shion natrafia na trop os, które lęgną się pod skórą obywateli miasta. Kiedy ma zamiar rozpocząć śledztwo zostaje on przechwycony przez rządowe służby i jego postać znika z systemu. Przestaje być obywatelem. Jego scenariusz ma się potoczyć w bardzo złym kierunku, ale wtedy ratuje go ktoś, kogo rozpoznał w parę chwil. Nezumi atakuje samochód, jakim jest przewożony Shion i zabiera go poza mury zepsutego do szpiku kości dystryktu o numerze 6.

Nezumi

Niekwestionowanym atutem tego anime jest relacja pomiędzy dwójką głównych bohaterów. Ich znajomość już od pierwszych chwil wskazuje na to, że wspólnie darzą siebie czymś więcej niż zwykłą przyjaźnią, ale romantyczne uczucia są wprowadzane z nutką tajemniczości, podstępu oraz prawdziwymi chęciami ochrony drugiej osoby. Dbają o siebie, kłócą się, uczą się wielu rzeczy nawzajem, co buduje zdrową relację bez przerysowanego uniesienia i niepohamowanych pragnień. Zamieszkali razem w podziemnym lokum należącym do Nezumiego i oboje obmyślają plan jak zniszczyć No.6, a także obalić działający tam system, co jest drugą świetnie poprowadzoną płaszczyzną przez kolejne odcinki.

Shion – Nezumi no.6

Postacie nie są jednowymiarowe. Po jednej stronie mamy Shiona, młodego geniusza, chłopaka, który wychował się w danym systemie społecznym i nie zna on prawdziwego życia, jakie toczyło się poza murami. Chłopak pragnie sprawiedliwości, ale nie podoba mu się sposób, w jaki to Nezumi chce upadku dystryktu. Wspólny cel, lecz różne wizje tejże realizacji. Tylko w tym aspekcie można podkreślić jak genialnie napisane są postacie, ale jest tego zdecydowanie więcej. Co wiemy zatem o Nezumim? Z pewnością jest tajemniczy, ma cięty język i jest wyszkolony tak, aby przetrwać w zepsutym świecie, potrafi się bronić, wyznaje własne zasady, ale posiada również drugie oblicze, jakim jest wrażliwość na sztukę, a przede wszystkim Makbeta.

Nezumi
Nezumi

Moim zdaniem wszystkie postacie są naprawdę przemyślane. Rikiga, czy Inukashi o niebinarnej tożsamości płciowej. Długo myślałam nad tym czy wątek z Elyurias do mnie przemawia i w tym elemencie nadal nie jestem pewna. Jest to coś oryginalnego, bez dwóch zdań, ale coś odmiennego musi też mieć solidne podłoże. W dialogach króluje spójność, rozmawianie z sensem i ukrytymi zamiarami. Wkrada się dość często sama manipulacja, co jest zdecydowanym plusem, ale nie brakuje również elementów humoru, który także jest stonowany i wpasowuje się doskonale w klimat.

Kolory, tło i samo ukazanie miasta oraz świata poza murami do mnie przemawia, a jeśli chodzi o kreskę to mi się podoba, choć momentami zauważalne są pewne mankamenty. Są one jednak tak drobne, że nie ma sobie, co nimi zawracać głowy.

Shion

Największą debatę w tej produkcji wzbudza muzyka. Dla mnie jest ona specyficzna i wpasowuje się w tło całej historii, lecz o wiele częściej czytam opinie innych i narzekają na opening, utwory zamieszczone w odcinkach oraz ending. Krótko mówiąc muzyka to najczęstszy minus, jaki jest wymieniany w mowie o No. 6, a mi się piosenki bardzo podobają. Są inne i mają swój charakter, jednak o gustach się nie dyskutuje.

Samo zakończenie anime jest zarazem majstersztykiem, bo kocham kompozycje otwarte, ale jestem mega zła za to jak skończył budynek rządowy. Strasznie nie lubię takiej formy pozbywania się problemu, choć w przypadku No.6 posiadało to niuanse z tandetnych filmów amerykańskich, lecz z drugiej strony broni się ten prymitywny zabieg z wyjątkowym, niespotykanym zjawiskiem, którym jest niewątpliwie Elyurias.

Shion – Nezumi

Połączenie science-fiction z wątkiem homoseksualnym udało się wyśmienicie, a to za sprawą bardzo dobrych kreacji postaci, poprowadzeniem akcji, ciekawymi dialogami, zróżnicowanymi relacjami bohaterów, jak i zwierząt. Pozostaje po zakończeniu pewien niedosyt, bo chciałoby się więcej tego cuda, ale i tak uważam, że lepiej postawić kropkę nad i, niż na siłę przeciągać akcję.

Poza ekranem:

  • manga i anime No. 6 powstały na podstawie nowelki Asano Atsuko
  • Nezumi oznacza ”szczur”
  • Inukashi zaś tłumaczymy jako ”pożyczkodawca psów”
  • imię Shion pochodzi od dzikiego kwiatu (astra). Jego matka nadała mu to imię, ponieważ lubi zbierać polne kwiaty
  • Nezumi ma złe nawyki podczas snu
  • Rikiga boi się szczurów pomimo tego, że kiedyś był wielkim fanem Nezumiego, gdy grał Eve
  • włosy Shiona zmieniają swój kolor włosów na biały z powodu nadmiernego stresu, bądź traumy. Zjawisko to określane jest syndromem Marii Antoniny. Inną postacią, która doświadcza takiej przemiany jest Ken Kaneki z anime ”Tokyo Ghoul”
  • seiyuu Shindou Kei (Inukashi) oraz Kaji Yuki (Shion) podkładali głos tej samej postaci. Chodzi o Shoto Todorokiego z anime ”Boku no Hero Academia”. Shindou podkładała głos Todorokiemu w wieku dziecięcym, natomiast Kaji, gdy był już nastolatkiem

Wyjaśnienia:

  • shounen-ai to anime z elementami miłości między dwójką chłopaków bez scen seksu, co najwyżej dochodzi do pocałunków lub zaznaczenia, że doszło do aktu seksualnego
  • koniec tej historii pozostawia pewien niedosyt, ponieważ jest ona zakończona kompozycją otwartą i widz nie dostaje odpowiedzi wprost, nie wie, co dalej z głównymi bohaterami. Otóż, że miałam przyjemność czytać mangi jestem w stanie wysnuć swoją własną teorię, chociaż po obejrzeniu 11 odcinków także można się tego domyślić. Czemu Nezumi odszedł skoro No. 6 upadło zgodnie z jego oczekiwaniami? Nezumi nie wyobrażał sobie żyć pośród innych ludzi, skoro od kilku lat był samotnikiem, który tłum akceptował wyłącznie, gdy sam stał na scenie teatru i był oglądany przez widzów. Poza aktorstwem spędzał czas w swoim własnym kącie i nie chciał zwyczajnie być częścią społeczeństwa, które miało się dopiero narodzić na nowo. Ale czy to oznacza, że opuścił Shiona na zawsze? W żadnym wypadku nie, ponieważ autorka podsuwa nam pewne wskazówki. Pierwszym jest pierwszy pocałunek głównych bohaterów; był to tak zwany ”pocałunek na pożegnanie”. Nezumi przejrzał zamiary Shiona i wyraźnie mu dał do zrozumienia, że nie godzi się na tego typu całusy, dlatego ich końcowy pocałunek, jaki został zainicjowany przez Nezumiego oznaczał, że wkrótce znów się spotkają. Sam Shion wspomniał także, że zamieszkają wspólnie w lato. Pomimo młodego wieku oboje są konsekwentni we własnych decyzjach, a więc można przypuszczać, że zrealizowali swoje założenia.

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.