Parasite

parasite

Tytuł: Parasite/Gisaengchoong/패러사이트

Produkcja: Korea Południowa

Gatunek: Dramat

Czas trwania: 2h 12min

Opis

Ki-woo dostaje pracę jako korepetytor córki zamożnego małżeństwa, wymyśla sposób na zapewnienie zatrudnienia również reszcie swojej rodziny.

Gdzie oglądać

LEKTOR: https://www.cda.pl/video/9055194d6

Ocena: 9,5/10

Kto naprawdę jest pasożytem?

Fanką reżysera Bong Joon-ho zdecydowanie nie jestem. ”Zagadka zbrodni”, choć opisuje mroczną historię detektywistyczną opartą na faktach zwyczajnie wiała nudą częstując znikomymi dobrymi scenami. To samo tyczy się ”The Host”, który w przeciwieństwie do wymienionej produkcji nie zaoferował dosłownie niczego i wyłączyłam film niespełna w połowie trwania seansu. ”Parasite”, choć podobny, charakterystycznie nagrany w stylu Bonga to jednak wyróżnia się świetnym kinem i mistrzowskim scenariuszem ukazującym temat znany każdemu człowiekowi na świecie.

Fabuła

Uboga rodzina mieszka w suterenie w wielopiętrowym bloku. Ich losy ukazane są w szarawych barwach, celowo przerysowanymi, nacechowanymi biedą elementami, na przykład załatwiający swoje potrzeby fizjologiczne facet, który robi to przed oknem głównych bohaterów. Symbol upokorzenia. Oczywiście takie sytuacje się zdarzają, ale są one uwydatniane, aby widz wyraźnie zauważył różnice materialne i mieszkaniowe, gdy kolejno członkowie rodziny zatrudniani są w bogatym domu państwa Park. Kontrast pomiędzy biedotą a obrzydliwie bogatymi jest temat numer jeden i myślę, że to właśnie dzięki temu film przyjął się tak dobrze na międzynarodowej arenie.

parasite

Misz-masz!

Bawienie się różnymi gatunkami filmowymi i charakterystycznymi dla nich elementami jest normą w przypadku Bong Joon-ho. Czarny humor, komediodramat, który przeradza się w dreszczowiec, a nawet thriller. Wciąż zaskakuje mnie to, że akcja fabuły rozgrywającej się w dwóch miejscach może posiadać tak wiele różnorodności. Reżyser to wizjoner, pedant w znaczeniu wychwytywania drobnych chwil, gestów, spojrzeń z codziennego życia. Bong z pewnością obdarzony jest niezwykłym zmysłem obserwacji i wczuwaniem się nawet w najprostsze chwile, co zaczerpnął z własnych doświadczeń. (o tym szerzej w poza ekranem). Psychologiczne podejście i mrożące krew w żyłach budujące się napięcie jest genialne. Nie ma się, co do tego przyczepić. Oglądałam ten film z siostrą i ona z nadmiaru emocji musiała wyjść z pokoju, aby ochłonąć. ”Parasite” dla osób o mocnych nerwach 😉

Zasłużone Oscary

Często bywa, że Oscary wędrują do produkcji, które są mierne albo zwyczajnie słabe. Nie tym razem! ”Parasite” jest zachwycający w wielu aspektach. Od scenariusza, realizację, ujęcia, precyzyjne kadry aż po montaż. Ekipa filmowa odwaliła kawał dobrej roboty i choć 0,5 ujęłam ze względu na przesadny dialog między panią Park, a Ki-woo podczas ich pierwszego spotkania w bogatym domu. Moim zdaniem było to strasznie naciągane i chyba więcej zastrzeżeń nie mam.

Moje klimaty

Zagadkowość, niekonwencjonalne rozwiązania i dawka niepewności. ”Parasite” posiada multum asów w rękawie, co potrafi zadziwić widza. Celowo nie opisuję szerzej postaci, jak i fabuły.

Jednak to, co dla mnie ma znaczenie jest ukryta zewsząd symbolika. Azjatyckie kino częstuje nią w wielu produkcjach i tak jest w tym przypadku. Dajmy na to, chociażby ”skałę uczonego” i postać Gi-taeka. Skupienie i rozterki na temat omawianych problemów towarzyszy nam nie tylko podczas seansu.

Nic i wszystko

”Parasite” tak naprawdę nie zachęca nas niczym do przyjrzenia się tej produkcji. Zwiastun bez fajerwerków, w którym zostały pokazane śmieszne dialogi, opis nie przyciągający uwagi i dziwaczna okładka. Bezrobotny kierowca, jego żona – gospodyni, która nie może spełniać swej roli w hierarchii, ponieważ nie ma do tego warunków. Ich dzieci: młoda dziewczyna bez pomysłu na życie i student bez grosza przy duszy. Jednak to NIC oferuje WSZYSTKO podczas seansu, do którego serdecznie zachęcam. Egzotyka w globalnym wydaniu.

Kto jest pasożytem? Każdy indywidualnie powinien odpowiedzieć sobie na to pytanie.

Poza ekranem:

 • ”Parasite” zdobył 4 Oscary, 45 innych nagród i 37 nominacji
 • film wygrał w głównej kategorii i to pierwszy przypadek by produkcja zagraniczna osiągnęła taki sukces
 • film kręcono w Goyang i Seulu
 • reżyser zafascynowany filmem niemym przygotował produkcję w dwóch alternatywnych odsłonach. Pierwotna wersja po niemal roku doczekała się czarno-białego odpowiednika, zaprezentowanego podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Rotterdamie na początku 2020 roku
 • Bong Joon-ho mając 20 lat został nauczycielem matematyki w bogatej rodzinie, choć nie miał talentu do tego przedmiotu. Poleciała go jego dziewczyna (teraz żona), która uczyła tam angielskiego
 • domy, w których rozgrywa się akcja filmu zostały zbudowane od podstaw na potrzeby produkcji
 • jeden z domów wybudowano na pustej działce, natomiast ten, którego zalała woda zbudowano w zbiorniku
 • dysproporcja klas społecznych w Korei jest głównym powodem realizacji filmu
 • miniserial ”Parasite” od HBO będzie nową historią, a nie remakakiem ani sequelem
 • reżyser nie ukazał wszystkich swoich pomysłów, ponieważ film trwałby ponad 6 godzin

Wyjaśnienia:

 • czym jest ”skała uczonego”? W filmie jest podarunkiem dla Ki-woo od jego przyjaciela Mina, a symbolizuje ona nadejście szczęścia materialnego. Tak się też stało, ale prezent ten zamienił się w narzędzie zbrodni i to kryje w sobie też ciekawy element. Skała ta stała się ciężarem, który cała rodzina musiała nieść na własnych barkach.

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.