Parasyte Part 1

parasyte part 1

Tytuł: Parasyte Part 1/Kiseiju/寄生獣

Produkcja: Japonia

Gatunek: Horror, SF

Czas trwania: 1h 49min

Opis

Świat nawiedzają tajemnicze pasożyty przejmujące ciała i umysły ludzi. Ratunkiem dla ludzkości jest nastolatek Izumi Shinichi, któremu obcy organizm dał wielką moc.

Gdzie oglądać

NAPISY PL: https://www.cda.pl/video/60555028

Ocena: 7/10

Czy jesteśmy potworami?

Fabuła

Na naszą planetę pod wpływem globalnych zanieczyszczeń i pogorszeniu stanu środowiska dostały się nieznane organizmy. Tajemnicze pasożyty zaczęły przejmować kontrolę nad ludzkimi ciałami i umysłami, co drastycznie zwiększyło liczbę zaginień i brutalnych morderstw. Ofiarą pełzającego insekta miał być Izumi Shinichi (Sometani Shota). Pasożyt, który chciał dotrzeć do mózgu nastolatka napotkał się ze słuchawką do muzyki i to właśnie ona uchroniła Shinichiego przed zaadaptowaniem się obcego. Po krótkim starciu, organizm dostał się do prawej ręki ucznia liceum i stał się zależny od człowieka.

parasyte part 1

Głodny nie tylko ludzkiego mięsa

Pasożyty żywią się ludzkim mięsem, ponieważ jak to tłumaczy prawa ręka Shinichiego – Migi (Abe Sadao) – mają okrojony jadłospis. Postać obcego, który żyje dzięki dostępowi do krwi nastolatka zsynchronizowanej z jego własnymi komórkami od samego początku da się lubić. Stał się nieodzowną częścią Izumiego, a także członkiem niespotykanego duetu. Migi jest głodny nauki, w zaledwie jeden dzień nauczył się japońskiego i dalej stara się pojąć człowieczeństwo. W pewnym sensie to całkiem urocze, a sam nietuzinkowy bohater często nas rozbawi. Mimo, że emocjonalnie nie jest związany z Shinichim to z czasem oboje stają się od siebie zależni. Ich relacja jest ukazana w ciekawy i dość oryginalny sposób.

Plan

Migi wraz z Shinichim zabili jednego z przedstawicieli gatunku pasożytów. To wywołało obawy ze strony obcych. Jedni pragną ich śmierci za wszelką cenę, ale tajemnicza i wyróżniająca się ze swej rasy Tamiya Ryoko (Fukatsu Eri) widzi w nich coś w rodzaju cudu. Kobieta przejęła ciało jednej z nauczycielek chemii i zaczyna uczyć w szkole naszego głównego bohatera. Pod przykrywką niezamężnej obywatelki Japonii Tamiya prowadzi eksperymenty i szuka odpowiedzi na dręczące ją pytania. Kobieta chce dać przyszłość swojemu gatunkowi i ma zamiar koegzystować wraz z ludźmi na Ziemi.

Fukatsu Eri niesamowicie sprawdziła się w swojej roli. Zimne spojrzenie, chłodna postawa i szczytny cel. Dla eksperymentów poświęca samą siebie, a jej pogoń za odnajdowaniem odpowiedzi jest świetna. Intrygująca postać, która powoduje ciarki na ciele.

Plusy i minusy

Do plusów zdecydowanie zaliczymy muzykę. Dodające charakteru dźwięki i soundtrack podbija podniosłość scen, jak i samej sytuacji w jakiej znalazła się planeta. Choć to dopiero pierwsza odsłona filmów live action, to końcówka obiecuje więcej w kolejnej części. Part 1 posiada dużo dialogów, które w gruncie rzeczy są dobre, jednak brakowało mi więcej akcji. Reżyser i aktorzy stworzyli wspólnie ciekawy obraz, a klimat filmu wywołuje pewien niepokój. Mamy dużo krwi i scen z kategorii R. To co mi osobiście się niezbyt spodobało to poziom walk duetu Migi i Shinichi z pozostałymi pasożytami. Były zbyt krótkie i trochę okrojone.

Czy druga część to wynagradza? Tego dowiecie się w kolejnej recenzji 😉

Poza ekranem:

  • zdjęcia do filmu nakręcono w Tokio, Ibaraki, Ise, Shizuoce, Kioto, Osace i Fukuoce (Japonia)
  • Sometani Shota jest o 11 lat młodszy od swojej żony Kikuchi Rinko, którą można znać, m.in. z filmu ”Pacific Rim”. Mają 2 dzieci
  • reżyserem filmu jest Yamazaki Takashi
  • ”migi” 右 oznacza ”prawa ręka”
  • Fukastu Eri w 2010 roku jako druga Japonka w historii otrzymała nagrodę dla najlepszej aktorki na Festiwalu Filmowym w Montrealu za rolę w filmie ”Akunin”

Wyjaśnienia:

  • Brak

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.