Śmierć superbohatera

śmierć superbohatera

Tytuł: Śmierć superbohatera/Death of a Superhero

Produkcja: Irlandia, Niemcy

Gatunek: Dramat, Animacja

Czas trwania: 1h 37min

Opis

Cierpiący na raka Donald maskuje strach przed śmiercią i tworzy komiksy, gdzie wciela się w superbohatera. Zrozpaczeni rodzice wysyłają go do psychiatry.

Gdzie obejrzeć

NAPISY ENG: https://soap2dayhd.com/watch-movie/watch-death-of-a-superhero-online-free-2860.5311006

ENG: https://www.youtube.com/watch?v=xmAdWOPankA

Niestety na CDA dostępny tylko po wykupieniu Premium :/

Ocena: 10/10

Gdy czas jest cenny, życie nie może czekać

W świecie kina istnieje mnóstwo świetnych filmów, o których istnieniu wie skromny odsetek ludzi. Doskonałym przykładem jest ”Śmierć Superbohatera”. Masa produkcji opisująca zmaganie się z rakiem zaczęła ukazywać tę przypadłość na jedno kopyto. Niestety to statyczne i mało oryginalne podejście przejęły również niektóre azjatyckie ekranizacje, np. recenzowane przeze mnie anime ”Kimi no Suizou wo Tabetai” (https://azjatyckiekino.pl/kimi-no-suizou-wo-tabetai/). Z amerykańskiego podwórka przytoczyć można ”Rok na całe życie”, które odgrzewa odgrzewanego wcześniej już kotleta…

Fabuła

Głównym bohaterem jest piętnastoletni Donald (Thomas Brodie-Sangster), który od jakiegoś już czasu żyje z postawioną mu diagnozą. Chłopak uczęszcza na chemioterapię, przez jaką stracił wszystkie włosy na głowie i wkroczył także w okres młodzieńczego buntu. Obraz śmierci jest tutaj przedstawiony niezwykle życiowo, ale zarazem bardzo oryginalnie.

W filmach opisujących nowotwory zwykle mamy do czynienia z listą spełniania swoich życzeń przed odejściem na drugi świat. ”Śmierć Superbohatera” poszedł o krok dalej, ponieważ Donald jest zwyczajnym uczniem, który swe skrywane obawy przed śmiercią i stara się je przenieść na płótna, kartki i ściany. Nastolatek lubi malować komiksy i wciela się w nich w superbohatera, który walczy z czarnymi charakterami, jakie są metaforycznymi symptomami choroby. Donald to trudny chłopak, niekiedy bardzo nerwowy i nie zważa na słowa kierowane do rodziców. Z jednej strony ucieka w świat komiksów, lecz w rzeczywistości ma brata, jak i kolegów. Grono znajomych stara się pomóc Donaldowi z pewnym aspektem, który dla młodego, pełnego buzujących hormonów nastolatka jest ważny. Bardzo mi się spodobało podejście do tego tematu, bowiem chorobę potraktowano jak element życia, a Donald stara się po prostu dojrzewać tak jak jego rówieśnicy.

Postacie

Prócz znakomitego w swej roli Sangstera mamy również Andyego Serkisa. Tego brytyjskiego aktora i reżysera możemy oglądać na ekranie wielokrotnie i nawet o tym nie wiedzieć. Wciela się on często w role zwierząt czy postaci z innych planet. ”Planeta Małp”, ”King Kong”, ”Władca Pierścieni”, ”Hobbit”, ”Gwiezdne Wojny”. Przykładów jest mnóstwo, a tutaj możemy zobaczyć Serkisa w innej odsłonie i trzeba go pochwalić. Interakcja między Donaldem a panem psychiatrą jest ciekawa, burzliwa, ale także pełna wzruszeń.

Nieszablonowość

To co cenię i będę cenić w różnorakich produkcjach to wyjątkowość i nieszablonowość. Najlepiej jeśli jest ona ukazana w filmach opowiadających o zwyczajnym, prostym życiu. Gdzie nie ma zewsząd fajerwerków, totalnych zwrotów akcji, a kiedy zostaną ukazane subtelnie i z wyczuciem. ”Śmierć Superbohatera” ma bardzo dobry utwór przewodni (Angus & Julia Stone – For you), scenariusz i fajne postacie. Elementy animacji to kompozycja będąca niezmiernie jednym z najlepszych pomysłów, na jaki mógł wpaść reżyser. Walka z chorobą czy samym sobą i własnymi lękami? Maska obojętności, kogo ona skrywa? Czy przyjaźń między pacjentem i lekarzem jest możliwa?

Film charakteryzuje wiele ciekawych ujęć, rozmowy Donalda z rodzicami, jego relacja między przyjaciółmi, a także romantyczny wątek z buntowniczą Shelly (Aisling Loftus).

Produkcja godna zaufania i perła, o której powinni, choćby usłyszeć prawdziwi kinomaniacy. Nie zabraknie wzruszeń i przemyśleń. Dlatego szykujcie chusteczki i poznajcie historię Donalda 😉

Poza ekranem:

  • zdjęcia do filmu kręcono w Niemczech i Irlandii
  • film dostał nagrodę i jedną nominację

Wyjaśnienia:

  • Brak

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.