The Swimmers

the swimmers

Tytuł: The Swimmers/ฝากไว้…ในกายเธอ/Fahk Wai…Nai Guy Ther/Złożone w ich ciele

Produkcja: Tajlandia

Gatunek: Horror

Czas trwania: 1h 55min

Opis

Perth i Tan, są przyjaciółmi, jak i wrogami w wyścigach pływackich i w życiu miłosnym. Perth i dziewczyna Tana, Ice po kryjomu umawiają się ze sobą. Wkrótce dochodzi do tragedii, ponieważ dziewczyna popełnia samobójstwo.

the swimmers

Gdzie oglądać

NAPISY PL: https://www.dramaqueen.pl/film/pozostale/the-swimmers/

Ocena: 9/10

Przed seansem

Warto przed przystąpieniem do oglądania tego horroru zapoznać się czym jest Look thep (czyt. luk tep).

Look Thep (pol. „boskie dziecko”, „anielskie dziecko”) – tajskie lalki, które mają przynosić swoim właścicielom zdrowie, szczęście oraz bogactwo. Lalki mają rekompensować brak własnych dzieci lub łagodzić tęsknotę za tymi, które już dorosły, bądź zmarły. Są też tacy, którzy w adopcji poszukują sposobu na dławiącą ich samotność.

the swimmers – look thep

Burza mózgów i myśli krążące w różnych kierunkach

Azja vs Ameryka

Horrory nie są moją bajką, a wręcz skutecznie ich unikam, lecz aby poszerzać swoją wiedzą, a także doświadczenia od czasu do czasu pokuszę się, aby obejrzeć film z tego gatunku. Wielokrotnie żałowałam, ponieważ po większość produkcji grozy sięgałam z amerykańskiej półki. Niezrozumiałe, pod koniec zawiłe i potykające się o bezsens oraz lądujące w morzu absurdu, a także wymuszonej psychozy.

Kino azjatyckie z gatunku horrorów zdecydowanie różni się od tych, choćby z USA, a tajski film ”The Swimmers” musi znaleźć się obowiązkowo na liście dla tych osób poszukujących emocji, strachu, genialnej akcji, pobudzenia szarych komórek.

Chutavuth Pattarakampol – Thanapob Leeratanakachorn

Fabuła

Historia opowiada o dwójce przyjaciół Perthie (Chutavuth Pattarakampol) i Tanie (Thanapob Leeratanakachorn). Są oni znakomitymi pływakami, którzy ze sobą lubią rywalizować. Niestety na płaszczyźnie walki o względy dziewczyny nie powinno dojść do takiej sytuacji, ale cóż… zdarzyło się tak, że Perth zakochał się w dziewczynie swojego najlepszego przyjaciela Ice (Supassara Thanachart).

Supassara Thanachart – Chutavuth Pattarakampol

Romans tej dwójki nastąpił nagle i szybko stał się burzliwy. Problemy nastolatków narastały i w pewnym momencie szala się przechyliła. Ice popełniła samobójstwo, co odbiło się na przyjaźni chłopaków. Tan nie potrafił siedzieć bezczynnie i zaczął podejrzewać, że Ice mogła zakończyć swoje życie z powodu Pertha. Na ekranie rozgrywa się zatem osobiste śledztwo, lecz głównym wątkiem jest nawiedzanie przez ducha zmarłej dziewczyny.

Supassara Thanachart

Perth nie ma łatwo, a jego trener od pływania zaczyna się o niego poważnie martwić. Zachodzące zmiany w głównym bohaterze stopniowo odkrywają jego karty i ukazują widzowi coraz więcej aspektów, nad którymi można się głowić. Genialne prowadzenie akcji, tajemniczość i elementy horroru dopełniają się jednocześnie pokazując ciekawą historię młodych ludzi. Nawet pomijając detale związane z fantastyką dostajemy intrygujące chwile z żyć całej trójki. Poznajemy ich motywy, kłamstwa oraz intrygi.

Minusy

To co nie spodobało mi się w drugiej połowie filmu to właśnie te elementy horroru, które z czasem stały się trochę statyczne, a sam duch przemienił się w jakiegoś sprintera czy maratończyka. To trochę popsuło odczucia wobec całokształtu tajskiej produkcji.

Plusy

Poza tym, co już wymieniłam to nadal mogę przywołać jeszcze kilka przykładów, dlaczego ten film jest tak dobry. Do niebywałych atutów zaliczymy utwór przewodni, który jest również zwieńczeniem zaskakującego zakończenia.

the swimmers

Mimo, że aktorzy nie są mi znani to jednak uważam, że zagrali na dobrym poziomie. Perth tajemniczy, wystraszony i zmotywowany, aby bronić swoich racji. Tan posiada elektryzujące spojrzenie, takie przenikliwe i w pewnym sensie straszne, co w ramy horroru doskonale współgra. Co do Ice miała duże pole do popisu i go nie zmarnowała.

Bardzo dobrze ogląda się ”The Swimmers”. Prawie dwugodzinny seans nie nuży i oferuje szeroki wachlarz odczuć, przemyśleń, a także rozważań. Takich filmów brakuje. Nie był to najstraszniejszy horror, ale za to nadrabia ciekawym zwrotem akcji i posiada genialnego asa w rękawie. Wysokiej jakości kino grozy z przewrotnym akcentem psychothrillera.

Poza ekranem:

  • w filmie małą rolę gra również Violette Wautier, aktorka i piosenkarka oraz autorka utworu przewodniego

Wyjaśnienia:

  • więcej o look thep:
  • w Tajlandii ponad 350 tysięcy kobiet i mężczyzn zdecydowało się na adopcję ”Boskich Dzieci”
  • ludzie przesądni traktują „Boskie Dzieci” jak amulet, który ma zapewnić im szczęście, a dla pozostałych są cząstką głębokiej wiary. W przypadku matki głównej bohaterki kobieta zastąpiła córkę look thep, aby mniej tęsknić po popełnieniu przez nią samobójstwa
  • regionalne linie lotnicze Thai Smile Airways sformułowały nawet specjalne przepisy dotyczące lalek. Załoga samolotów ma pilnować, by miały zapięte pasy, a także… oferować im drinki i przekąski
  • lalki zyskały popularność za sprawą tajskich celebrytów, którzy na portalach społecznościowych zaczęli zachwalać ich wyjątkowe właściwości i powtarzać, że to właśnie, dzięki nim zawdzięczają szczęście, sławę i sukcesy

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.