The Untamed

the untamed

Tytuł: The Untamed/陈情令/Chén Qíng Lìng/Grandmaster of Demonic Cultivation/Magic Ancestors

Produkcja: Chiny

Gatunek: Xianxia

Czas trwania: 50 odcinków

Opis

Wei Wuxian i Lan Wangji, utalentowani uczniowie prominentnych sekt, spotykają się podczas treningu kultywacji i przypadkowo odkrywają tajemnicę starannie ukrytą przez wiele lat. Wykorzystując spuściznę swoich przodków, postanawiają pozbyć się ze świata zagrożenia, ale w dramatycznym rozwoju wydarzeń Wei Wuxian umiera.
Szesnaście lat później Wei Wuxian zostaje przywrócony do życia dzięki rytuałowi poświęcenia. Ukrywa się za maską i przyjmuje tożsamość przywołującego. Wkrótce Wei Wuxian ponownie łączy się z Lan Wangjim, a para zaczyna współpracować, aby rozwiązać tajemnice teraźniejszości i odkryć prawdę o wydarzeniach z przeszłości.

the untamed

Gdzie obejrzeć

NAPISY PL: http://asian-bl-poland.blogspot.com/2019/07/t-untamed.html

NAPISY PL: https://www.dramaqueen.pl/drama/pozostale/the-untamed/

NAPISY PL: https://www.cda.pl/video/674113748

Ocena: 10/10

Przed seansem

Przydatne pojęcia:

Qi (w wymowie japońskiej i koreańskiej „ki”) – hipotetyczna energia życiowa w filozofii chińskiej, której manifestacją miałyby być zjawiska i procesy natury. W szczególności energia owa miałaby być silnie związana z siłami życiowymi natury i człowieka.

Dewiacja qi – zaburzenie psychologiczne powstałe w wyniku nieodpowiedniego treningu qi (siły duchowej).

Еnеrgіа уаng (阳气, уáng qì) – dоbrу rоdzај еnеrgіі rерrеzеntuјąсу żусіе і dоbrо. Јеј рrzесіwіеńѕtwеm јеѕt еnеrgіа уіn, którа јеѕt ѕуnоnіmеm złа і śmіеrсі.

Papierowe pieniądze – wyglądem przypominające płaskie krążki. Są to pieniądze palone dla zmarłych, aby po śmierci mieli czym płacić.

Odważę się zapytać, wuju. Co jest dobre i złe? Co jest czarne, a co białe?!

Fabuła

Wei Wuxian umiera, co nie jest żadnym spoilerem, ponieważ taką sceną ”The Untamed” częstuje nas już w pierwszym odcinku, w początkowych chwilach. Szok wymalowany na twarzy, a potem odczucie przybliżone do otrzymania ciosu z liścia prosto w policzek.

16 lat później. Taką informację dostajemy po dość niejasnych okolicznościach, jakie pojawiły się na polu bitwy. Kto walczy z kim? Czemu każdy nienawidzi głównego bohatera? Dlaczego mężczyzna w bieli stara się go ratować? Historia zaczyna się 16 lat po śmierci Patriarchy Yiling, czyli Wei Wuxiana (Xiao Zhan). Wuxian znienawidzony przez świat kultywacyjny, a nawet po tak długim czasie nadal pilnowano, aby jego dusza nie powróciła z zaświatów. To się jednak nie udało, ponieważ Wei powrócił za sprawą panicza Mo, który oddał swe życie w ofierze, by ten po swym powrocie zabił ludzi, którzy go dręczyli.

Pytań więcej niż odpowiedzi, ale po trzykrotnym obejrzeniu całości równającej się ze 150 odcinkami jestem w stanie stwierdzić, że reżyserzy i scenografowie poradzili sobie genialnie ze zmodyfikowaniem zawiłej, momentami chaotycznej akcji rozgrywającej się w nowelce. Dlatego niech pierwsze dwa odcinki was nie odrzucą, ponieważ historia znów się cofa i dostajemy kolejną informację 16 lat wcześniej i przez ponad 30 odcinków krążymy w przeszłości. Przeszłość ta buduje drogę, która wyjaśnia wszystko po kolei.

Bohaterowie

Głównym bohaterem jest Wei Wuxian. Kiedy był małym chłopcem jego rodzice zginęli podczas nocnych łowów, a on sam wylądował na ulicy. Mieszkał tam przez jakiś czas, aż do chwili, w której przygarnął go lider sekty YunmengJiang. Wei wychowywał się wraz z Jiang Chengiem (Wang Zhuocheng), a także Jiang Yanli (Xuan Lu) i stał się ich bratem.

Wei Wuxian – The Untamed

Wei Wuxian – Jiang Yanli – Jiang Cheng

Psotny, nieugięty charakter Wei Wuxiana zawsze wpędzał jego i rodzinę, która go adoptowała w kłopoty. Czasem były one mniejsze i można było przymrużyć na nie oko, lecz niekiedy odbijały się szerokim echem w świecie kultywacji. Młody brat Wuxiana często go karcił za tak nieodpowiedzialne wybryki, lecz z pomocą przychodziła mu przybrana siostra. Jiang Yanli to osoba, która tak naprawdę jako jedyna potrafiła wpłynąć na Weia. Jej dobroć, uprzejmość, wyrozumiałość są tak cudownie ukazane, że nikt nie jest w stanie jej nie lubić. Starsza Siostra to jedna z wielu postaci, które są wykreowane po mistrzowsku.

Jiang Cheng natomiast to postać o mocnym temperamencie, wybuchowym charakterze i momentami jest porywczy, ale w głębi serca czuły i kochający swoją rodzinę. W dramie pojawia się wiele bohaterów, którzy zostali skrzywdzeni przez los, lecz Jiang Cheng znajduje się w niezaszczytnej Top3.

BL, Bromance, soulmates

”The Untamed” to drama BL pod przykrywką Bromance z racji na chińską cenzurę, która pozbawiła całości wielu smaczków i częstszej, bardziej odważnej interakcji między Wei Wuxianem a… Lan Wangjim (Wang Yibo). Początkowo relacja dwóch młodych mężczyzn jest napięta, a sam panicz Lan nie ma ochoty spędzać czasu z Wei Wuxianem, jednak los często krzyżuje ich ścieżki i rodzi się uczucie tak silne, które przetrwało nawet śmierć. W dosłownym tego słowa znaczeniu.

Lan Zhan – Wang Yibo

Jak ukazać miłość między dwoma mężczyznami uważając na cenzurę, która mogłaby zablokować dramę? Twórcy ”The Untamed” wybrnęli z tego znakomicie posługując się drobnymi gestami, głębokimi spojrzeniami, dotykiem. Główne skrzypce zagrały tutaj fenomenalne emocje oraz chemia między aktorami, która pozwoliła uwierzyć w to wszystko bez żadnych wątpliwości.

Lan Zhan – Wei Wuxian

Z wrogów przeistoczyć się w najprawdziwsze bratnie dusze. Jestem nieprzerwanie pełna podziwu jak świetnie zostało to przedstawione.

Wei Wuxian – Lan Zhan

Próba

Miłość ta została wystawiona na ogromną próbę, ponieważ splot wydarzeniem potoczył się tragicznie. Wojna sekt z potężną sektą Wen zebrała olbrzymie żniwa. Śmierci nie brakuje, utrata bliskich wystawia bohaterów na podejmowanie poważnych decyzji. Niektóre z nich są tak trudne do udźwignięcia, że część postaci sobie z tym radzi, a część popada w obłęd. Starcie z Wenami się kończy, lecz problemów wciąż przybywa, a winowajcą każdego przewinienia obarczany jest Wei Wuxian, który stał się Patriarchą Yiling i Arcymistrzem Demonicznej Kultywacji.

Wei Wuxian
Wei Wuxian

Jak się okazuje nie jest on winny za każde zło, lecz nazwanie go niewinnym też nie jest na miejscu. Wei popada w obłęd po tragicznej sytuacji jaka nastała na polu bitwy. Poddał się demonicznej magii, ujrzał chaos, jaki rozpętał i bodajże w 33 odcinku otrzymujemy od twórców dramy rozszerzoną wersję sceny, jaką zobaczyliśmy w pierwszym odcinku. Genialny zabieg, pokazanie widzom najpierw jednoznacznej sceny, a potem jej wyjaśnienie, które przyprawia o łzy.

Wei Wuxian – Lan Zhan – The Untamed

Tragizm, sytuacje chwytające za serce i nieuchronna klęska człowieka, który został poniekąd wrobiony w krwawą masakrę, i został znienawidzony przez świat. Jest wiele śmierci, momentów, w jakich się smucimy i przeżywamy wraz z postaciami ich losy. Niemniej jednak otrzymujemy także uśmiech, naprawdę zabawne sytuacje, choćby pijanego Lan Zhana. Akcja nie zwalnia tempa, obserwujemy intrygi, a także śledztwo Wei Wuxiana oraz Lan Zhana, przyglądamy się rozwojowi sytuacji z zapartych tchem.

Plusy The Untamed

Rodzeństwo z YunmengJiang to rodzina, która moim zdaniem została przedstawiona najlepiej nie tylko w tej dramie, ale patrząc na całokształt wszystkich filmów, seriali, jakie kiedykolwiek widziałam. Jestem nadal pod ogromnym wrażeniem zbudowania ich relacji. Na wielkie brawa zasługują również przedstawienie innych postaci. Lan Xichen, czyli brat Lan Zhana i największy shipper wszechczasów, Xiao Xincheng, Xue Yang, Ah Qing, których wątek wzbogaca arc Miasta Yi. Nie Huaisang – potrząsający głową. Meng Yao i jego nieszablonowa przyjaźń z Lan Xichenem. Wen Ning oraz Wen Qing. Tego jest mnóstwo!

Do kolejnych plusów zaliczyć można muzykę, a także utwór przewodni, który wnosi do tej historii swój ukryty motyw. Dźwięki cytry oraz fletu stały się moimi ukochanymi.

Kolejnym atutem dramy są ukryte tajemnice. Mnie osobiście najbardziej ujął wątek z mieczem i wciąż jestem w stanie przywołać emocje, jakie towarzyszyły mi podczas obejrzenia tej wzruszającej sceny. Mamy mnóstwo takich chwil, zatem więcej nie zdradzam.

Lan Zhan – Wei Wuxian

Mogłabym tak wymieniać bez końca, naprawdę. Szczególnie trzeba wspomnieć o wspaniałej grze aktorskiej Xiao Zhana. W jednej sekundzie potrafił przywołać łzy, śmiać się, odegrać człowieka, którego pochłonął żal i bezsilność. Wielkie, wielkie brawa, na jakie zasługuje także Wang Yibo. Choć jego postać nie mówi zbyt wiele (w przeciwieństwie do Wei Wuxiana) to jednak jego stoicki spokój, malowanie emocji poprzez mimikę to skarbnica tego jak można ukazać to, co mamy w sercu. O bezdech doprowadzają nas także chwile, gdy Lan Zhan roni łzy, bądź kusi się na skromny uśmiech. Genialny dobór aktorów. Nie wyobrażam sobie nikogo innego w tych rolach!

Wei Wuxian
Lan Zhan – Ah Yuan

Minusy

Właśnie? Czy mamy jakieś minusy? Pomimo tego, że dałam ocenę 10/10 to nie oznacza, że drama nie posiada żadnych wad. Wręcz przeciwnie jest ich całkiem sporo, do czego można zaliczyć momentami tragiczne przejścia poszczególnych scen (w mieście Yi była klapa). Azjatyckie efekty specjalne mają swoją estetykę, która się nie zmienia nawet z upływem lat. Do niej da się przyzwyczaić, lecz w ”The Untamed” niektóre efekty (nie)specjalne zwyczajnie zaburzyły powagę sceny, w której się człowiek może nieźle uśmiać (Wei Wuxian zamknięty w celi z wielkim wilkiem). Sama tocząca się bitwa wyszła miernie przez zbyt małą ilość statystów na polu walki. Było tam – kolokwialnie się wyrażę – łyso, przez co nie widać tej potęgi Patriarchy.

Miecze wydają dźwięk zanim się ze sobą zderzyły i trzęsą się jak galareta. Ludzie z odrąbanymi kończynami przypominają manekiny. Wiele mankamentów z racji tego, że jest to web drama, czyli oznacza to, że poziom produkcji i budżet są znacznie niższe, niż w przypadku telewizyjnych.

Niemniej jednak kadry, krajobraz, szaty bohaterów to istna bajka! Takie smaczki cieszą oczy!

Reasumując

Dlaczego zatem 10?

Otóż niektóre produkcje mimo wad stają się tak bliskie naszemu sercu, że nie potrafimy o nich zapomnieć. Tak jest w przypadku ”The Untamed”. Plusów jest tak wiele, że nie sposób jest przejść obok tej dramy obojętnie. Dodatkowo po obejrzeniu dramy następuje efekt domina. Oglądamy ją ponownie, bo jest nam zbyt mało, sięgamy po nowelkę, następnie manhue i inne treści związane z historią Wei Wuxiana i Lan Zhana. Ciągle chcemy poznawać tę historię na nowo i jest poniekąd poważnym uzależnieniem!

Poza ekranem:

 • w dramie gra Wang Yibo idol z koreańskiego boysbandu UNIQ
 • Wang Yibo o mało co nie dostał roli Lan Zhana przez status idola
 • drama jest adaptacją chińskiej powieści ”Mo Dao Zu Shi” autorstwa Mo Xiang Tong Xiu
 • nowelka tłumaczona jest na platformie wattpad przez Ashi-nyan
 • ”The Untamed” posiada wiele adaptacji, a także specjalną edycję, animacje: Mo Dao Zu Shi, Mo Dao Zu Shi Q, dodatkowe filmy przedstawiające pobocznych bohaterów: Luan Po, Cheng Qing Ling Zhi Sheng Hu
 • podczas walki w Mieście Wiecznego Dnia kilka osób, które zostały zabite nadal machają mieczami lub walczą z niczym
 • w jednej z komnat na ścianie widać włącznik światła, w innej scenie rurę odprowadzającą wodę, a jeden z żołnierzy sekty Wen ma pod szatą jeansowe spodenki
 • przy scenie schodzenia ze schodów Xiao Zhan nie powstrzymał się od śmiechu i jest to ukazane w dramie
 • Wang Yibo musiał chodzić w koturnach, ponieważ Lan Zhan jest w nowelce wyższy od Wei Wuxiana
 • w nowelce Wei Wuxian wraca do żywych i przejmuje inne ciało, w dramie zaś nie zmieniano aktora i wymyślono, że Wei będzie nosił maskę
 • przez aferę AO3 Xiao Zhan i Wang Yibo nie mogą widywać się publicznie
 • prawie wszyscy aktorzy zostali zdubbingowani

Wyjaśnienia:

 • xianxia – jest to gatunek chińskiego fantasy inspirowany chińską mitologią, taoizmem, buddyzmem, chińskimi sztukami walki, tradycyjną medycyną chińską i innymi elementami tradycji chińskiej
 • manhua – chińska odmiana komiksów, odpowiednik japońskiej mangi i koreańskiej manhwy.

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.