Top 10 Azjatyckie Walentynki

Walentynki w Polsce a Azji

Walentynki w Polsce można podzielić na takie trzy etapy. Pierwszy rozpoczyna się w szkole, gdzie uczniowie i uczennice wrzucają karteczki miłosne do wielkiej skrzyni na korytarzu. Następnego dnia są one dostarczane do właściwych osób przez członków samorządu. Drugi etap to świętowanie przez młodzież. Zwykle pary obdarowują się prezentami i idą do restauracji na kolację. Trzeci etap dotyczy małżeństw i z tego, co zaobserwowałam oni wręczają sobie skromne podarunki pod postacią słodyczy.

A jak to jest w Azji? Są oczywiście podobieństwa, ale niektóre różnice potrafią wbić w fotel i porządnie zaszokować. Co ciekawe Walentynki nie zawsze obchodzi się 14 lutego! :O

Chiny

Istnieją trzy daty obchodzenia święta zakochanych: Święto Lampionów, zachodnie Walentynki i obchody Qixi.

  • Qixi (七夕节) najpopularniejszy Dzień Zakochanych w Chinach. Święto nazywane również Podwójną Siódemką, ponieważ przypada na siódmy dzień siódmego miesiąca w kalendarzu lunarnym. Główną potrawą spożywaną podczas tego święta są ciasteczka qiaoguo, przygotowywane z oleju, mąki, cukru i miodu.
  • Zachodnie Walentynki w Chinach. Chiny otworzyły się nieco na świat i przejęli z zachodniej kultury również święto Walentynek. Obchodzone są one 14 lutego są i świętowane szczególnie przez młodych ludzi, którzy lubią wszystkie nowości. Zachodnie Walentynki w przeciwieństwie do Qixi są pozbawione tradycji i nie spędza się tego czasu w gronie rodziny. Towarzyszy temu dniu utrata sporej ilości gotówki. Mężczyźni obdarowują kobiety drogimi prezentami, kwiatami, chodzą wspólnie do kawiarni i restauracji.
  • Święto Lampionów ( 元宵节). Obchodzone jako ostatni dzień Chińskiego Nowego Roku. Niektórzy nazywają je „prawdziwymi chińskimi walentynkami”, ponieważ co 19 lat święto to wypada dokładnie w dzień zachodnich Walentynek. Jest to rzadkie wydarzenie, dlatego uważa się je za wspaniałą okazję do wyznania uczuć swojej drugiej połówce. Dla wielu młodych Chińczyków jest to jednak dylemat rozważając czy spędzić czas z rodziną obchodząc Święto Lampionów, czy może ze swoim partnerem.

Tajwan

Specjalnie kilka dni wcześniej napisałam do mojego znajomego z Tajwanu, aby podpytać go o tradycje związane ze świętem zakochanych. Walentynki obchodzi się 14 lutego, ale także 14 marca, jak i siódmego dnia, siódmego miesiąca kalendarzowego. Do trzech razy sztuka albo trzy razy się świętuje. To już zależy od par. Według zwyczajów to chłopak daje prezent dziewczynie lub czekoladę. Później cieszą się tym dniem idąc na randkę albo jedzą wspólnie dobry posiłek. Dopytałam czy dziewczyny mogą wręczać prezenty i tak, mogą. Wszystko zależy od ludzi i par, lecz chłopak ma obowiązek zawsze dać prezent.

Japonia

14 lutego to kobiety wręczają czekolady mężczyznom. Robią je własnoręcznie dla partnerów/mężów, natomiast dla kolegów z pracy kupują je w sklepach. Jak to jest dokładnie z tymi czekoladkami? Mamy trzy opcje.

  • Czekolada dawana prosto z serca dla ukochanego to honmei choko (本命チョコ)
  • Czekolada dla klientów, współpracowników czy szefostwa to giri choko (義理チョコ), dosłownie “obowiązkowa czekolada”. Określenia ”giri” (義理) w języku japońskim używa się w stosunku do różnych zobowiązań. Wyraża ona grzeczność i podziękowanie mijając się z celem, bo nie wyraża ona żadnych uczuć romantycznych. Dlatego 14 lutego w sklepach nie zobaczymy serduszek, pluszaków tylko czekolady z napisem “kansha” (感謝), czyli “wdzięczność”.
  • Podarowuje się również tomo choko(友チョコ), czyli czekolady dla najbliższych przyjaciół. ” Tomo” to część słowa 友達 (tomodachi – przyjaciel).

14 marca jest tak zwany Biały Dzień. Mężczyźni wtedy dają prezenty kobietom w ramach wdzięczności. Są to zwykle kwiaty, słodycze oraz inne upominki. Prezent powinien być 2-3 raz droższy od tego otrzymanego w dniu Walentynek. Dzień ten znany był kiedyś jako Marshmallow Day, Dzień Pianek i to ten rodzaj słodyczy był najpopularniejszy.

Japończycy nie chodzą na randki, bo są narodem bardzo powściągliwym w uczuciach i ich nie okazują publicznie. Bardziej romantycznym dniem dla Japończyków jest… Wigilia! ponieważ to świąteczne iluminacje wprowadzają w niesamowity nastrój.

Tajlandia

Obchodzone 14 lutego święto zakochanych wiąże się z podarunkami, kartkami, kwiatami dosłownie wszystko, co wprawia w romantyczny nastrój.

  • Jeśli mowa o kwiatach to tymi najpopularniejszymi i pożądanymi są czerwone róże, a także lotosy. W okresie Walentynek zakochani decyduje się na rejs po jeziorze Nong Han, popularnie nazywanym „morzem czerwonego lotosu”. Podobno w lutym tafla jeziora usłana jest milionem kwitnących czerwonych lotosów. Widok jak z bajki i sprzyja romantycznej aurze.
  • Walentynki w Tajlandii to doskonały czas na zawarcie związku małżeńskiego. Tego dnia w samym Bangkoku w dzielnicy „Bang Rak”, znanej jako „dzielnica miłości”, pobiera się nawet do 1,5 tys. zakochanych par. Niektóre pary wybierają oryginalne miejsca na wzięcie ślubu, np. podczas lotu balonem, albo na grzbiecie słonia. Jednak najbardziej odjazdowym sposobem na wymienienie się obrączek jest podwodny ślub! Taką ceremonię pod powierzchnią wody poprzedza Khan Mak, czyli kolorowa procesja, zwieńczona błogosławieństwem, której towarzyszą tajskie tańce i pieśni oraz tradycyjne tajskie stroje. Tajowie, jak i turyści chcą pobić rekord świata w ilości par uczestniczących w tej niecodziennej ceremonii.
  • W mieście Pattayia nie brakuje dziwów i zaskoczeń, ponieważ właśnie w Walentynki odbywa się impreza, podczas której pary starają się pobić rekord świata w najdłuższym pocałunku, a jest warto, bo do wygrania jest 100 000 bahtów, czyli 12 127.02 złotych! Nie jest to jednak takie proste, ponieważ rekord świata w najdłuższym pocałunku należy do Ekkachai Tiranarat oraz Laksana Tiranarat, którzy w roku 2013 całowali się bez chwili przerwy aż 58 godzin 35 minut i 58 sekund! Para ma do dyspozycji tylko 1m kwadratowy powierzchni, jedzenie i picie spożywa przez słomkę, a wyjście do toalety jest zabronione przez pierwsze trzy godziny konkursu, a później ściśle jest nadzorowane.

Korea Południowa

Koreańczycy poszli w ślady Japończyków i tak jak w Kraju Kwitnącej Wiśni obchodzą oni Walentynki dwukrotnie. 14 lutego to kobiety przygotowują prezenty dla swoich partnerów. Są to czekoladki, kwiaty i wspólne wyjście do restauracji. 14 marca w Biały Dzień mężczyźni odwdzięczają się i zwykle prezent jest AŻ trzy razy droższy od tego, jaki przygotowała partnerka. Co ciekawe, wiele osób się do tego stosuje, chociaż wyjątki się zdarzają. W odróżnieniu od Japonii w Korei Południowej dzieje się jeszcze coś 14 kwietnia! Jest to moje święto, Czarny Dzień (nie ze względu na to, że kocham ten kolor), ale jest to dzień singli. Samotne osoby spotykają się razem w restauracji i jedzą makaron z sosem z czarnej fasoli (jjangmyeon 자장면).

Top10 Azjatyckie Walentynki

10. Lovely Complex

Risa Koizumi i Atsushi Otani chodzą do tej samej klasy w szkole średniej.
Ale nie tylko to ich łączy, oboje moją kompleksy związane ze swoim wzrostem.
Risa jest bardzo wysoka a Otani niski. Obojgu spotkało też rozczarowanie miłosne, zostali odrzuceni przez obiekt swojej miłości właśnie ze względu na swój wzrost. W swojej klasie nazywani są “All Hanshin Kyojin” – komiczny duet, ze względu na piętnastocentymetrową różnicę we wzroście i fakt, że zawsze kłócą się w zabawny sposób. Zamiast jednak się kłócić postanawiają zawrzeć rozejm, przypięczętowany zakładem, kto pierwszy znajdzie partnera.

Japonia. Film. 1h 40min

Napisy PL: http://drama-online.pl/lovely-complex/

9. My Secret Romance

Między pracującą w czebolu dietetyczką a jej nowym szefem dochodzi do serii nieporozumień – zwłaszcza gdy okazuje się, że spali ze sobą w przeszłości.

Korea Południowa. Serial. 12 odcinków

Napisy PL: https://www.viki.com/videos/1151714v-my-secret-romance-episode-1

8. Horimiya

Choć w szkole Kyouko Hori jest podziwiana za swoją uprzejmość i umiejętności akademickie, licealistka ukrywa swoją drugą stronę. Ponieważ jej rodzice często są poza domem z powodu pracy, Hori musi opiekować się młodszym bratem i wykonywać prace domowe, nie pozostawiając żadnych szans na spotkania towarzyskie poza szkołą.
W międzyczasie Izumi Miyamura jest postrzegany jako chodzący z głową w chmurach otaku. Jednak w rzeczywistości jest łagodną osobą, nieudolną w nauce. Ponadto ma dziewięć kolczyków ukrytych za długimi włosami i tatuaż na plecach i lewym ramieniu.

Japonia. Anime. 13 odcinków

Napisy PL: https://shinden.pl/series/57214-horimiya/episodes

7. Love

Ośmioro ludzi stara się zakończyć swoją samotność szukając osób, które mogliby pokochać i z którymi mogliby uczynić swoje życie pełnym.

Tajwan. Film. 2h 30min

Napisy PL: http://drama-online.pl/milosc-love/

Zwiastun: https://www.youtube.com/watch?v=_4XYshnzQdk

6. To fly with you

Shen Zheng Yi to młoda studentka, którą pasjonuje jazda na łyżwach. Marzy o zostaniu mistrzynią jazdy szybkiej na krótkim torze, ale ponieważ nigdy nie trenowała w tym sporcie, wie, że jest już w tyle, gdzie powinna pozostać. Jej matka zaciekle sprzeciwia się jej uprawianiu sportu i jej marzeniu. Shen Zheng Yi postanawia, więc przeciwstawić się matce i mimo wszystko dołączyć do klubu łyżwiarskiego. Znajduje się pod skrzydłami łyżwiarza figurowego Zhuang Yue.

Chiny. Serial. 33 odcinki

Napisy PL: https://www.viki.com/tv/38215c-to-fly-with-you#episodes

5. Hello Stranger

Podczas festiwalu Songkran w Tajlandii, mężczyzna przyłącza się do wycieczki, zmierzającej do Korei. Niestety mężczyzna gubi się i odłącza od swojej grupy. Właśnie w taki sposób zostaje uwięziony w obcym kraju. To jego pierwszy wyjazd za granicę i znając jedynie podstawy języka angielskiego, zaczepia Tajkę. Kiedy dziewczyna zrywa przez telefon ze swoim chłopakiem, który ma obsesję na punkcie kontroli, postanawia udać się na wieś. Dziewczyna zabiera ze sobą nowo poznanego chłopaka i ruszają na wesele przyjaciółki dziewczyny. Postanawiają nie zdradzać swoich imion, tylko posługiwać się pseudonimami. Jak skończy się ich wspólna podróż?

Tajlandia. Film. 2h 10min

Napisy PL: https://www.dramaqueen.pl/film/pozostale/hello-stranger/

4. Akagami no Shirayuki Hime

Shirayuki to młoda dziewczyna o bardzo nietypowym w jej stronach kolorze włosów, utrzymująca się dzięki swojej wiedzy na temat ziół i medycyny. Z powodu charakterystycznego wyglądu wpada jednak w oko księciu Raijiemu, który pragnie ją posiąść. Dziewczyna, nie widząc innego sposobu na uniknięcie sytuacji, ucieka z wioski. Błądząc po lesie natrafia na tajemniczego młodzieńca – Zena. Tymczasem Raiji wysyła ludzi w poszukiwaniu zbiegłej Shirayuki.

Japonia. Anime. 12 odcinków

Napisy PL: https://shinden.pl/series/44645-akagami-no-shirayuki-hime/episodes

Napisy PL: https://www.cda.pl/video/7679097e1

3. Strong Woman Do Bong Soon

Do Bong Soon urodziła się z siłą, której nie powstydziłby się nawet Herkules. Jeśli dotknie czegoś gwałtownie, rzecz rozpadnie się. Jednakże Bong Soon ma jedną słabość, In Gook Du – policjanta i jej przyjaciela z dzieciństwa. Dziewczyna jest w nim od dawna zakochana, ale Gook Du woli eleganckie i kobiece dziewczyny. Mimo to Bong Soon nie poddaje się i próbuje zdobyć serce przyjaciela. Właśnie wtedy spotyka na swojej drodze bogatego, przystojnego, ale i rozpieszczonego Ahn Min Hyuka, który to jest prezesem firmy produkującej gry komputerowe. Dzięki swojej sile Bong Soon zostaje jego ochroniarzem. Szybko okazuje się, że tych dwoje ludzi ma zupełnie odmienne spojrzenie na świat. O dziwo, pierwsze lody zostają szybko przełamane, a ich relacja staje się bardziej zażyła. Co wyniknie z tego miłosnego trójkąta?

Korea Południowa. Serial. 16 odcinków

Napisy PL: https://www.dramaqueen.pl/drama/koreanska/strong-woman-do-bong-soon/

2. The Romance of Tiger and Rose

Chen Xiao Qian poświęciła całe swoje życie, aby spełnić swoje marzenie o zostaniu szanowaną scenarzystką. Stojąc na planie dramatu, który napisała poprzez krew, pot i łzy, Xiao Qian ledwo może uwierzyć w to, co widzi: jej praca ożywa! Dumna z wysiłku, jaki włożyła w stworzenie tej epickiej opowieści, Xiao Qian oczekuje, że na planie wszystko pójdzie szybko i sprawnie. Jej wielkie nadzieje wkrótce zostaną zmiażdżone, gdy jej scenariusz podlega krytycznej ocenie zarówno obsady, jak i ekipy.

Chiny. Serial. 24 odcinki

Napisy PL: https://www.viki.com/tv/36956c-the-romance-of-tiger-and-rose

1. L.DK

Rodzice Aoi Nishimori przeprowadzili się do innego miasta za pracą, ale Aoi nie chciała się przenosić do nowej szkoły. Zawsze stoi z tyłu i sama wynajmuje mieszkanie. Shusei Kugayama wprowadza się do mieszkania obok Aoi. Shusei jest bardzo popularnym uczniem w ich szkole. Przez pomyłkę Aoi sprawiła, że w jego pokoju poszły zraszacze i póki jego pokój nie zostanie naprawiony, zamieszkuje u Aoi.

Japonia. Komedia. 1h 53min

Napisy PL: https://www.dramaqueen.pl/film/japonski/ld-k/

Top10 Asian Valentine’s Movies

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.