Top 10 Best BL/BR

Top 10 Best BL/BR

Top10 Best BL/BR

Czym jest ten szyfr? BL, zgłoś się? BR, odbiór! Podział ten jest podobny do haseł yaoi i shounen-ai (https://azjatyckiekino.pl/top-10-best-yaoi-shounen-ai/). Otóż skrót BL to nic innego jak Boys Love. W tym gatunku możemy spotkać się wszystkiego. Od pocałunków, związków między dwoma mężczyznami aż po odważne sceny erotyczne. Zwykle, aby wiedzieć na ile sceny w danej produkcji są śmiałe i musimy sprawdzić ograniczenia wiekowe. Informacja dotycząca seansu dla osób powyżej 18 roku życia zazwyczaj jest wyświetlana i wystarczy jedynie ją zaakceptować. Rzadko kiedy, ale jednak pojawia się także ramka, w której musimy wpisać dokładną datę swojego urodzenia. Nie jest ona jednak weryfikowana w żaden sposób i równie dobrze film erotyczny może obejrzeć dziecko w wieku 13 lat.

BR jest to Bromance. Określenie to podobne jest do shounen-ai, ale jest między nimi znacząca różnica. W shounen-ai dochodzi do pocałunków pomiędzy bohaterami oraz czasem występują insynuacje odnośnie seksu, natomiast w BR tego nie ma. Doskonałym przykładem, tak zwanych Bromansów są ekranizowane chińskie produkcje, które z historii stricte BL tworzą BR. Jest to spowodowane chińską cenzurą. Kraj ten nie jest przychylnie nastawiony do homoseksualizmu i wręcz zakazuje rozpowszechnianie treści miłości innej niż między kobietą a mężczyzną. Zatem w BR nie ujrzymy z pewnością ani pocałunków i nie zostanie tam przedstawiony związek partnerski. Niemożliwym jest ujrzenie scen erotycznych. W zamian tego doświadczymy między bohaterami czułych spojrzeń, bliskości, emocjonalnej, nieseksualnej relacji. Dlatego jeśli jeden z mężczyzn złapie drugiego za rękę to trzeba się ekscytować, bo nic więcej się nie wydarzy 😀

Poza rankingiem

Tyle w sprawie wyjaśnień, więc zanim przejdziemy do samego rankingu najlepszej 10 to poniżej zapisałam tytuły, które wypadły poza listę. Wybór tej dziesiątki był trudny i postawiłam na produkcje BR, BL, które pomimo miłości między mężczyznami charakteryzuje dobra, a niekiedy genialna fabuła.

Poza rankingiem znalazł się:

 • His (głównie ze względu na to, że nie ma polskich napisów, jednak serdecznie polecam)
 • Color Rush
 • Where your eyes linger
 • Tinted with you
 • Pornographer
 • Night Flight
 • We Best Love
 • Itsuka no Kimi e
 • Hidamari ga Kikoeru
 • Uncontrolled Love
 • Goodbye Mother
 • i wiele, wiele innych.

Z a c z y n a m y ! <3

10. 2gether (sezon 1)

Tine jest kobieciarzem, jednak ma powodzenie również u facetów. Zostaje obiektem pożądania bardzo bezpośredniego i natrętnego Greena. W tym celu Tine obmyślił plan jak raz na zawsze pozbyć się go ze swojego życia. Postanowił poprosić o pomoc popularnego na uczelni gitarzystę Sarawata, aby ten udawał jego chłopaka. W teorii wszystko wydaje się proste, ale introwertyczny Sarawat nie jest skłonny do pomocy, a Green jest wyjątkowo cierpliwy. 

Tajlandia. Serial. 2 sezony + film (tutaj rekomenduję tylko sezon pierwszy)

Napisy PL: https://www.youtube.com/watch?v=U18l7e3OONo&list=PLMcISFepDTsEe0GGzukZRoRUzskQPraGK

9. My Beautiful Man

Hira Kazunari to uczeń liceum, który niewiele mówi, nie ma przyjaciół i należy do najgorszej klasy. Osobą, w której zakochuje się od pierwszego wejrzenia, jest Kiyoi Sou. Kiyoi jest dla Hiry niczym Król, który nie zadaje się z nikim, jest równie bezwzględny i króluje na szczycie klasy. Mając nadzieję, że Sou zauważy jego obecność, Kazunari służy mu z oddaniem, załatwiając sprawy i kupując lunch. Ale jego wiara w monarchę absolutnego stopniowo przeradza się w pożądanie.

Japonia. Serial. 6 odcinków

Napisy PL: https://www.viki.com/videos/1190164v-my-beautiful-man-episode-1

8. Zettai BL ni Naru Sekai VS Zettai BL ni Naritakunai Otoko

Mob nagle uświadamia sobie, że żyje w świecie BL! Lubi dziewczyny, więc musi odrzucić wszystkich gorących facetów, którzy do niego podejdą. Ale ponieważ jest to ich świat, po prostu nie ma ucieczki przed publicznymi okazywaniem uczuć za każdym rogiem.

Japonia. Serial. 4 odcinki

Napisy PL: https://www.viki.com/videos/1184090v-a-man-who-defies-the-world-of-bl-episode-1

7. Twoje imię wyryte jest we mnie

Po zakończeniu stanu wojennego na Tajwanie w 1987 roku zakochani Jia-han i Ptasiek doświadczają homofobii, stygmatyzacji społecznej i nacisków ze strony swoich rodzin.

Tajwan. Film. 1h 58min

Napisy PL: https://www.netflix.com/pl/title/81287844

6. History 3 Trapped

Cztery lata temu weteran policji i starszy gangster zginęli w wyniku strzału z broni palnej. Jedyny ocalały i protegowany zmarłego gangstera, enigmatyczny i bezwzględny Tang Yi, jest teraz nowym przywódcą gangu, który nie cofnie się przed niczym, by znaleźć mordercę i planuje skomplikowaną pułapkę, by wywabić go z ukrycia. Uczciwy policjant Meng Shao Fei ma obsesję na punkcie poznania prawdy kryjącej się za tą sprawą, aby pomścić śmierć swojego mentora. Tropi Tang Yi i próbuje się dowiedzieć, co zamierza. Kiedy Meng i Tang Yi zostają porwani i są zmuszeni do przetrwania, wszystko zaczyna się między nimi zmieniać.

Tajwan. Serial. 10 odcinków

Napisy PL: http://asian-bl-poland.blogspot.com/2019/05/t-history-3-trap.html

5. Word of Honor

Zhou Zi Shu zostaje uwikłany w spisek w świecie sztuk walki po tym, jak rezygnuje ze swojego stanowiska dowódcy organizacji zbrojnej, która ma chronić księcia. Spotyka Wen Ke Xinga, tajemniczego wojownika, który ucieka z Doliny Duchów, by pomścić śmierć swoich rodziców. Szybko stają się przyjaciółmi i wyruszają w podróż, by odnaleźć legendarny skarb, który da właścicielowi całkowitą władzę nad Jianghu.

Chiny. Serial. 36 odcinków

Napisy PL: https://www.youtube.com/watch?v=LUl2X99y6KM&list=PLhaOCR-bozJl1zvJMEzo0U4giFgCDG84y

Napisy PL: https://www.viki.com/videos/1179979v-word-of-honor-episode-1

4. Cherry Magic

Adachi Kiyoshi jest prawiczkiem i w dniu swoich 30 urodzin zyskuje magiczne moce – za sprawą dotyku potrafi czytać w myślach. Z początku jest oszołomiony nową zdolnością, która zdaje się tylko utrudniać mu życie. Wszystko się zmienia, kiedy przez przypadek dotyka Kurosawę Yuichiego i dowiaduje się, że ten darzy go uczuciem.

Japonia. Serial. 12 odcinków + 2 spin-off

Napisy PL: https://www.dramaqueen.pl/drama/japonska/cherry-magic/

Recenzja: https://azjatyckiekino.pl/cherry-magic/

3. Method

Doświadczony aktor Jae Ha oraz rozpoznawalny idol Yeong Woo zostają wybrani do zagrania głównych ról w nadchodzącej sztuce o niebezpiecznej miłości. Na początku mężczyźni nie obdarzają siebie miłymi komentarzami, jednakże z każdą kolejną próbą zmniejszają wobec siebie dzielący ich dystans i wchodzą w intrygującą relację, która w pewnej chwili zaczyna balansować na granicy jawy a fikcji.

Korea Południowa. Film. 1h 22min

Napisy PL: https://www.dramaqueen.pl/film/koreanski/method/

2. The Untamed

Wei Wuxian i Lan Wangji, utalentowani uczniowie prominentnych sekt, spotykają się podczas treningu kultywacji i przypadkowo odkrywają tajemnicę starannie ukrytą przez wiele lat. Wykorzystując spuściznę swoich przodków, postanawiają pozbyć się ze świata zagrożenia, ale w dramatycznym rozwoju wydarzeń Wei Wuxian umiera.
Szesnaście lat później Wei Wuxian zostaje przywrócony do życia dzięki rytuałowi poświęcenia. Ukrywa się za maską i przyjmuje tożsamość przywołującego. Wkrótce Wei Wuxian ponownie łączy się z Lan Wangji
i para zaczyna współpracować, aby rozwiązać tajemnice teraźniejszości i odkryć prawdę o wydarzeniach z przeszłości.

Chiny. Serial. 50 odcinków

Napisy PL: http://asian-bl-poland.blogspot.com/2019/07/t-untamed.html

Recenzja: https://azjatyckiekino.pl/the-untamed/

1. Until we meet again

Trzydzieści lat temu, Korn i Intouch byli studentami na jednej z uczelni w Bangkoku. Pomimo świadomości, że Korn pochodzi z rodziny powiązanej z mafią, Intouch postanowił się do niego zbliżyć. Z początku Korn nie chciał go zaakceptować, ostatecznie nie był w stanie oprzeć się chłopcu przepełnionemu pozytywną energią, zupełną przeciwnością samego siebie i postanowił dopuścić go do swojego serca. Ich historia zakończyła się tragicznie, jednak więź, która między nimi powstała, przetrwała nawet ich śmierć.

Lata później, świeżo upieczony student, który ledwo co wrócił do Tajlandii, Pharm dorastał z towarzyszącym mu uczuciem jakby na kogoś czekał. Lata przepełnione smutnymi snami, po których zawsze budził się zapłakany, zmagający się ze strachem przed głośnymi dźwiękami i znamieniem na skroni. Dean student trzeciego roku i przewodniczący klubu pływackiego, również spędził życie szukając kogoś, o kim nie pamięta jak wygląda. Czerwona nić przeznaczenia, która połączyła ich w poprzednich życiach pomogła im się znów odnaleźć i po raz kolejny złączyć.

Tajlandia. Serial. 17 odcinków

Napisy PL: http://asian-bl-poland.blogspot.com/2019/11/tuntil-we-meet-again-series.html

Napisy PL: https://www.youtube.com/watch?v=QG3Oya32MoQ&list=PLGeYurfvKJYlyHYdcKe6OiB_SbGIgS5CH

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.