Witaj w klubie

Witaj w klubie

Tytuł: Witaj w klubie/Dallas Buyers Club

Produkcja: USA

Gatunek: Biograficzny/Dramat

Czas trwania: 1h 57min

Opis

Rok 1985, Dallas. Elektryk, kanciarz, homofob, Ron Woodroof, pracuje nad systemem pomocy w zdobywaniu leków osobom chorym na AIDS

Witaj w klubie

Gdzie obejrzeć

NAPISY PL: https://www7.bflix.to/movie/dallas-buyers-club-r02n/1n68k1q

Ocena: 9/10

Zbyt uparty, aby umrzeć

Kim jest Ron Woodroof?

Ronald Dickson Woodroof był aktywistą i założycielem Dallas Buyers Club w marcu 1988 roku. Po tym, gdy dowiedział się, że cierpi na AIDS chorobę w tamtych latach uznawaną za ”chorobę gejów” nie przyjął do wiadomości przesłanek lekarzy i wziął sprawy w swoje ręce. Ron zaczął podróżować po świecie, aby sprowadzać do Stanów leki, które wydłużały życie ludzi dotkniętych wirusem. Woodroof był trzykrotnie żonaty, a z pierwszą żoną miał dziecko – Yvette Lynn Woodroof. Mężczyzna zmarł 12 września 1992 roku.

Przełom w karierze

Film jest zainspirowany prawdziwą historią Rona Woodroofa. W jego postać wcielił się Matthew McConaughey, który od lat grał w filmach romantycznych, komediach, bądź niszowych produkcjach tak od paru wiosen radzi sobie znakomicie, czego dowodzi chociażby ten film. Występ w ”Witaj w klubie” ukazał jego potencjał, zaangażowanie i niezwykłe poświęcenie dla roli. Dzięki tej kreacji otrzymał on Oscara, lecz wydaje mi się, że zyskał coś o wiele więcej niż złotą statuetkę. Uwierzył, że potrafi zdecydowanie więcej, chociaż ja nigdy na jego aktorstwo nie narzekałam i komedyjki też są potrzebne. Jednak jeśli spojrzeć na ostatnie dziesięć lat to widać z jakim rozmachem podchodził do swoich filmowych wyborów. Mamy ”Interstellar”, ”Detektywa”, ”Gold”, ”Przynętę”.

witaj w klubie

Oscary dla Witaj w klubie

Film zdobył 3 Oscary. Za najlepszą charakteryzację i fryzury, drugi przyznano jak już wspomniałam Matthew za rolę pierwszoplanową, a trzeci wręczono dla Jareda Leto za rolę drugoplanową. Oscary często niestety trafiają do kompletnie niezasłużonych produkcji jednak w tym przypadku nie mogło być inaczej, choć film miał w 2014 roku wielką konkurencję.

Zarówno Matthew, jak i Jarek Leto zachwycili jury Akademii Filmowej, lecz także zyskali rzeszę fanów w samych widzach. Ich kreacje i przedstawienie postaci były wybitne. Homofobiczny Ron Woodroof poznaje transpłciową kobietę Rayon uzależnioną od narkotyków. Dwa kompletnie różne światy, zupełnie inne poglądy, lecz to samo pragnienie. Oboje nie chcieli umierać. Leto znany jest z kontrowersyjnego przygotowywania się do poszczególnych ról i w tym przypadku nie było inaczej. Może tutaj nie wysyłał aktorom w prezencie zdechłych szczurów (tak zrobił wobec Margot Robbie, gdy wcielał się w postać Jokera w filmie ”Legion Samobójców”), ale schudł znacznie, wydepilował całe ciało, podjął się iście trudnemu zadaniu jakim jest chodzenie na szpilkach. On zachwyca, gdy tylko pojawia się na ekranie, a tą rolą tylko potwierdził jak wszechstronnym jest artystą.

witaj w klubie

Aktorzy

McConaughey i Leto przyćmili resztę obsady mniej lub więcej znanych aktorów. Przekazane emocje, hulańczy tryb życia Woodroofa, mimika twarzy, gestykulacja najprawdziwszej transpłciowej kobiety. Oboje wykazali się takim realizmem, zrobili to tak autentycznie, że aż słów brakuje, aby opisać ten zachwyt.

witaj w klubie
witaj w klubie

Zdecydowanie zaskakujący, a zarazem perfekcyjnie dobrany duet. Nigdy nie sądziłam, że ta dwójka wypadnie tak genialnie w jednym filmie.

U ich boku zagrał również Steve Zahn, który zagrał tutaj policjanta… Po raz kolejny widzę go w kolejnym filmie i znów jest w mundurze. Mając już taką wprawę, będąc dosłownie weteranem w graniu strażnika prawa to raczej nie mógł wypaść źle.

Co zatem jest sporym zaskoczeniem to przyćmienie gry aktorskiej Jennifer Garner.

azjatyckiekino.pl

Umówmy się, Garner do grona wybitnych aktorek nie należy, jednak biorąc pod uwagę – po raz enty napiszę – fenomen McConaugheya i Leto, biedna Jennifer nie mogła nic specjalnego zrobić. Mimo tego pasuje do całości, jest pozytywną postacią wnoszącą do tego filmu jeszcze więcej światła i uroku.

azjatyckiekino.pl

Klimat Witaj w klubie

Zważywszy na to, że w filmie poruszany jest poważny temat epidemii AIDS na przełomie lat 80 i 90 to humoru w nim nie brakuje.

azjatyckiekino.pl

Oczywiście są momenty pełne powagi, niewymuszonego dramatyzmu i wyniosłe sceny, które chwytają za serce. Dobrym przykładem będzie tutaj spotkanie Rayon ze swoim ojcem. Niemniej jednak amerykański charakter pokazał się od tej dobrej, nieprzesadzonej strony, co cieszy nasze oczy i uszy. Pada wiele przekleństw, multum, ale nie są one na pokaz, ani artykułowane, jak dajmy na to w ”Szybkich i Wściekłych”.

azjatyckiekino.pl

Reasumując

”Witaj w klubie” to film nie dla każdego. Wielu ludzi ma uprzedzenia do osób homoseksualnych, transpłciowości, jednak nie tylko pod tym względem nie mogę polecić tej znakomitej produkcji dla każdego. Tempo akcji prowadzone jest dobrze, lecz ma ono własny rytm, do którego trzeba się przyzwyczaić. Przejścia do poszczególnych scen pokazują stopniowo, bardzo umiejętnie całą drogę i przeprawę przez liczne Rona Woodroofa i jego klub. Skupiamy też dużą uwagę na historii Rayon. Nie jest ona wyeksponowana, ale jakże ważna i dająca powody do refleksji.

Do tego filmu trzeba mentalnie dorosnąć.

Poza ekranem:

  • Matthew McConaughey schudł do roli w filmie 17 kilogramów, natomiast Jarek Leto stracił ich 13
  • film był tak niskobudżetowy, że charakteryzacja musiała się zmieścić w przewidzianym budżecie 250 dolarów
  • z powodów ograniczeń finansowych na planie nie używano dodatkowego oświetlenia, które zazwyczaj jest stosowane przy kręceniu zdjęć. Nie było też żadnych próbnych ujęć
  • kiedy Ron dowiedział się, że jest nosicielem wirusa HIV, jest rok 1985. Nazwa HIV, została stworzona przez Międzynarodowy Komitet Taksonomii Wirusów dopiero w maju 1986 roku
  • film miał powstać już w połowie lat 90., z Dennisem Hopperem jako reżyserem i Woodym Harrelsonem jako odtwórcą roli Woodroofa, jednak z powodów finansowych produkcję wstrzymano
  • film zdobył 24 nagrody (w tym 3 Oscary) oraz 21 nominacji

Wyjaśnienia:

  • Brak

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.